Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Ślub za granicą – jak zorganizować? Cena, formalności, dokumenty

Ślub za granicą – jak zorganizować? Cena, formalności, dokumenty

Coraz więcej młodych par organizujących ślub bierze pod uwagę różne opcje, w tym także ślub za granicą. Nie ma się co dziwić! Dostępnych jest coraz więcej tanich lotów i ciekawych kierunków. Plenery za granicą są piękne i sprzyjają organizacji wesela. Wiele par marzy o tym, aby mieć sesję ślubną w Paryżu, albo Rzymie. Dlaczego by zatem nie zorganizować w tym miejscu całej uroczystości. 

Każdy chce sprawić, aby jego ślub był wyjątkowy i inny niż wszystkie, dlatego też ludzie biorą pod uwagę różne możliwości. Ślub za granicą brzmi ciekawie, a zarazem ekscytująco. Może to być nie tylko piękna przygoda, ale i niezapomniana uroczystość. 

Dostępne są firmy, które zajmują się organizacją ślubu za granicą od A do Z, ale trzeba być przygotowanym, że będzie to więcej kosztowało. Jeśli Wy poważnie zastanawiacie się nad tym, aby zorganizować ślub za granicą to trafiliście idealnie. W naszym artykule znajdziecie wiele cennych wskazówek i zobaczycie, że organizacja ślubu za granicą wcale nie musi być skomplikowana, trudna i kosztowna. Samodzielnie dacie radę zorganizować Wasz wymarzony ślub cywilny, albo kościelny za granicą. Do dzieła!

Ślub i wesele za granicą – cena!

Wiele par pewnie nawet nie pomyśli o ślubie za granicą uważając, że ich na to nie stać. Czy ślub za granicą jest drogi? Powiedzmy sobie jasno, nie jest to najtańsza opcja. Jednak cena ślubu za granicą uzależniona jest od wielu czynników. Wszystko zależy jakim dysponujecie budżetem. Jeżeli chcieliście zrobić skromne wesele, to rzeczywiście koszty związane z organizacją ślubu za granicą mogą Was przerosnąć. Jeśli jednak myśleliście o hucznym weselu na kilkaset osób, może lepiej pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym i spędzić ten dzień w gronie najbliższej rodziny i znajomych, ale w nieco bardziej egzotycznych warunkach, jak np. na Sycylii, czy w Mediolanie.

Od czego zależy cena ślubu i wesela za granicą?

To ile ostatecznie wydacie na ślub za granicą zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od miejsca, w którym ma się odbyć uroczystość, a także czasu w jakim chcecie zorganizować ślub za granicą. Miesiące od czerwca do września będą miesiącami najdroższymi, ale wynika to z faktu, że w tym czasie w przeważającej większości kurortów panuje pełnia sezonu. Dlatego też chcąc zaoszczędzić już na samym wstępie warto wybrać inne miesiące np. maj, albo połowę września. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest ilość gości jaką chcemy zaprosić. Pamiętajcie, że organizując ślub za granicą wszystkim gościom należy opłacić przelot i nocleg. Im większa liczba gości, tym większe generują się koszty. Na cenę ślubu za granicą ma wpływ także to ile czasu chcecie tam spędzić, czy wystarczy wam weekend, czy może chcecie spędzić poza granicami Polski tydzień, albo i dłużej. W jakim miejscu będziecie nocować, kwatery prywatne będą tańsze niż hotel cztero-, czy pięciogwiazdkowy. Pamiętajcie, że im szybciej zarezerwujecie bilety tym korzystniejszą cenę za nie zapłacicie, a organizując ślub za granicą warto oszczędzać na czym się tylko da.

Dla lepszego zobrazowania ślub dla pary młodej i 16 osób w Wiedniu na trzy dni oscyluje w okolicy 30 tys. zł. Czy to dużo, czy mało sami musicie to ocenić. Dodamy tylko, że w tej cenie macie gwarancję dobrej pogody, z czym w Polsce bywa różnie, a także piękne krajobrazy na sesję ślubną i wypad za granicę, pierwszą mini podróż poślubną.

Sprawdź także: Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub cywilny za granicą

Bez większych problemów można zorganizować ślub cywilny za granicą. W takiej sytuacji ślubu może udzielić Wam polski konsul, albo urzędnik stanu cywilnego danego kraju. Zanim jednak się spakujecie i polecicie pamiętajcie, że konieczne jest zgłoszenie w konsulacie na dwa miesiące przed datą ślubu chęci organizacji ślubu za granicą. 

Przed wyjazdem udajcie się do USC i weźcie:

  • zaświadczenie o zdolności prawnej mówiące o tym, że możecie zawrzeć związek małżeński za granicą – koszt takiego zaświadczenia to mniej więcej 35 zł;
  • z zaświadczeniem trzeb iść do Wydziału Konsularnego, aby otrzymać jego uwierzytelnione tłumaczenie, za co trzeba zapłacić około 40 zł.

Po ślubie cywilnym w obcym kraju otrzymacie wpis, który będzie poświadczał, że doszło do zawarcia związku małżeńskiego. Dokument ten czasami jest automatycznie wysyłany do kraju ojczystego, a czasami konieczne jest jego samodzielne dostarczenie do USC. Poza tym wpisem musicie mieć przy sobie:

  • dowód osobisty;
  • oryginał aktu małżeństwa;
  • tłumaczenie aktu małżeństwa, które musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Ślub cywilny za granicą

Ślub kościelny za granicą

Organizacja ślubu kościelnego za granicą nie jest dużo bardziej skomplikowana niż ślubu cywilnego. Dokumenty, które będą wam potrzebne są praktycznie takie same jak dokumenty, gdybyście brali ślub w nie swojej parafii. Od proboszcza musicie uzyskać zgodę jest to tzw. licencja, zezwalająca na to, że możecie zawrzeć ślub poza swoją parafią. Musicie uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich, pójść na spotkanie do poradni małżeńskiej i dać zapowiedzi. Z dodatkowych formalności o których musicie pamiętać to dotrzeć do polskiej placówki dyplomatycznej kraju, w którym ma się odbyć uroczystość, z prośbą o tzw. koordynat do polskiego księdza, który pełni tam służbę, aby to on udzielił Wam ślubu. W tej kwestii możecie liczyć na pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od proboszcza musicie również otrzymać tzw. „delegację”, tylko wtedy za granicą dostanie świadectwo ślubu, które będzie respektowane w Polsce.

Ślub kościelny za granicą

Jeśli zależy Wam, na tym aby zorganizować ślub kościelny za granicą to wybierzecie na swoją ceremonię państwo, które ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską.

Gdzie Polacy najchętniej organizują ślub kościelny i cywilny za granicą?

Najpopularniejszymi miejscami i kierunkami wybieranymi przez Polaków na organizację ślubu w dalszym ciągu są Cypr oraz Włochy. Zaraz za nimi bardzo często wybierane są Hawaje i Wiedeń, jak również Paryż, Karaiby, czy Ameryka Łacińska. To, że te kierunki są na czele listy nie znaczy, że Wy nie możecie wybrać mniej oczywistego, ale równie pięknego miejsca na organizację waszego ślubu za granicą.

W dniu wyjazdu pamiętajcie o…

Wiemy, że w przypadku ślubu za granicą już sam dzień wyjazdy będzie  bardzo ekscytujący. Jednak warto jeszcze na moment odłożyć emocje na bok, aby o niczym nie zapomnieć. Zachęcamy, aby stworzyć sobie listę i po kolei odhaczać z niej wszystko co zostało załatwione i spakowane. Pamiętaj o:

  • dowodzie osobistym, albo paszporcie, w zależności od tego do jakiego kraju się udajecie;
  • zabraniu biletów lotniczych dla siebie i wszystkich gości;
  • dokładnym spakowaniu bagażu, pamiętajcie o tym gdzie lecicie, aby nie zabierać zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy;
  • zabraniu pieniędzy, warto wziąć zarówno polskie złotówki, jak również walutę kraju do którego się udajecie;
  • suknię ślubną i garnitur, przecież to najważniejsze stroje!

Organizacja ślubu czy to Polsce czy za granicą zawsze będzie się wiązała ze stresem. Decydując się na ślub za granicą musicie pamiętać o tym, że to ma być najpiękniejsza podróż waszego życia. Skupcie się na sobie i na tym, aby to były niezapomniane dla Was chwile.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *