Ślub konkordatowy – co to jest? Dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego!
Ślub konkordatowy jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Gwoli ścisłości ślub konkordatowy można zawierać od roku 1998, czyli momentu gdy Polska ratyfikowała konkordat ze Stolicą Apostolską. Stanowi on zarówno akt prawny, jak i ceremonię kościelną. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda ceremonia ślubu konkordatowego, jakie trzeba przygotować dokumenty i spełnić formalności to wszystkiego dowiecie się czytając poniższy artykuł.
Ślub konkordatowy – co to jest?
Jeśli jesteście w trakcie przygotowań do ślubu i trafiliście na termin ślub konkordatowy to już spieszymy z wyjaśnieniem co to jest. Termin ślub konkordatowy może brzmi niezrozumiale i z niczym się nie kojarzy, jednak w rzeczywistości jest to po prostu połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym. Decydując się na takie rozwiązanie nie trzeb organizować dwóch uroczystości. Ślub konkordatowy jest akceptowany przez państwo i kościół. Jeżeli jednak Para Młoda chce w dalszym ciągu może osobno wziąć ślub cywilny i osobno kościelny, jednak sytuacje takie zdarzają się już coraz rzadziej. Ślub konkordatowy ma być dla Pary Młodej ułatwieniem i oszczędnością czasu, bo nie trzeba aż tyle razy udawać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Ślub konkordatowy – dokumenty i opłaty
Przed zawarciem ślubu konkordatowego konieczne jest oczywiście zgromadzenie odpowiednich dokumentów. W tym celu należy udać się w pierwszej kolejności do Urzędu Stany cywilnego, a następnie do kościoła znajdującego się w parafii do której się przynależy, aby pobrać dokumenty i dostarczyć je do parafii gdzie ma być zawarty związek małżeński, jeśli są to dwie różne parafie.
Dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego pobierane z Urzędu Stanu Cywilnego:
- skrócony akt urodzenia
- zaświadczenie stwierdzające brak przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.
Wszystko trzeba dostarczyć do parafii, w której będzie odbywał się ślub.
Dokumenty do ślubu konkordatowego, które należy złożyć w parafii gdzie będzie odbywał się ślub:
- dokument chrztu i bierzmowania
- zaświadczenie o tym, że oboje uczęszczaliście na kurs przedmałżeński i odbyliście wizyty w poradni życia rodzinnego,
- jeżeli ślub odbywa się w innej niż Wasza parafii, trzeba uzyskać zgodę od proboszcza swojej parafii,
- dowody osobiste do wglądu,
- zaświadczenie pobrane z urzędu, że nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.
Najlepiej jednak przed spotkaniem w parafii dowiedzieć się jakie są potrzebne dokumenty, bo nie zawsze w każdej parafii wymagają tego samego.
Musicie liczyć się z tym, że załatwienie wszelkich dokumentów do ślubu konkordatowego będzie Was kosztowało. Nic nie ma za darmo, a więc:
- opłata za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł,
- odpis skrócony – 22 zł,
- odpis zupełny – 33 zł
- opłata w koście – nie powinno Was to zdziwić wynosi – „CO ŁASKA”
Ślub konkordatowy – krok po kroku
Wszystko co nowe może wydawać się nieco skomplikowane i zawiłe. Ślub bierze się raz w życiu, więc można skorzystać jedynie z rad znajomych, którzy już przez to przeszli, albo posiłkować się naszym artykułem, w którym wyjaśniamy krok po kroku jak przebiega ślub konkordatowy.
Bez ustalenia daty i miejsca ślubu nie ruszycie dalej. Pamiętajcie, że jeżeli zdecydujecie się na inną parafię niż „wasza” to będziecie tam właśnie musieli dostarczyć wszystkie dokumenty, co może okazać się skomplikowane jeśli będzie ona oddalona od Waszego miejsca zamieszkania. Jednak decyzja należy do Was i Wam ma odpowiadać miejsce waszej uroczystości. Do rzeczy:
- konieczne jest spisanie protokołu przedślubnego w jednej z parafii,
- z rodzinnej parafii trzeba pobrać świadectwo chrztu i bierzmowania,
- należy przedstawić zaświadczenie, że w waszej parafii były zapowiedzi, konieczne jest też zadbanie o licencję dla księdza z parafii gdzie będzie odbywał się Wasz ślub,
- w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba spisać protokół, w takim protokole ustala się kto jakie nazwisko przyjmuje i jakie nazwisko będą nosiły wasze dzieci,
- z USC trzeba również pobrać akt urodzenia i zaświadczenie, że nie ma żadnych przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego,
- uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich,
- do księdza trzeba również donieść karteczkę, że odbyliście spowiedź przedślubną.
Dokumenty te są potrzebne do spisania aktu ślubu przez księdza. Następnie ksiądz w ciągu 5 dni od daty ślubu musi przekazać do USC wszystkie wymagane dokumenty, aby kierownik urzędu mógł zarejestrować małżeństwo.
Ślub konkordatowy – jak wygląda cała ceremonia?
Ślub konkordatowy niczym praktycznie się nie różni od dobrze znanego ślubu kościelnego. No dobrze jest jedna mała różnica. W trakcie ślubu konkordatowego przez Parę Młodą i świadków podpisywane są dokumenty, które wywołują skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Najczęściej przed uroczystością Para Młoda i świadkowie udają się do zakrystii z dowodami osobistymi, aby złożyć swoje podpisy. Niekiedy można poprosić, aby zostało to włączone w uroczystość i podpisy zostały złożone w obecności wszystkich gości na ołtarzu, albo specjalnie do tego przygotowanym miejscu. O taką możliwość trzeba jednak spytać księdza, który Wam będzie udzielał ślubu. Ksiądz ma 5 dni na przesłanie dokumentów do USC, a Wy po dwóch tygodniach możecie odebrać akt małżeństwa.
W dniu ślubu pamiętajcie zabrać ze sobą do kościoła dowody osobiste i obrączki. Życzymy pięknej ceremonii i szczęścia na Waszej nowej drodze życia!