Kurs przedmałżeński – co trzeba wiedzieć o kursie przedmałżeńskim?
Przed ślubem jako Para Młoda musi załatwić wiele formalności. Jedną z rzeczy, o których nie możecie zapomnieć jest zapisanie się na kurs przedmałżeński – nauki przedmałżeńskie. Zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu jest konieczne, abyście mogli wziąć ślub kościelny, albo ślub konkordatowy. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie można odbyć kurs przedmałżeński, ile on trwa i czego się na nim dowiecie to świetnie trafiliście.
Kto musi ukończyć kurs przedmałżeński?
Jak już wspomnieliśmy każda Para Młoda, która chce wziąć ślub kościelny, albo konkordatowy musi ukończyć kurs przedmałżeński. Z uczęszczania na kurs są zwolnione osoby, które w ostatniej klasie szkoły średniej na katechezie miały taki kurs i otrzymały zaświadczenie, które to potwierdza. Jeśli jednak tylko jedno z narzeczonych posiada takie zaświadczenie, to niestety i tak oboje będziecie musieli udać się na kurs przedmałżeński.
Jak długo trwa kurs przedmałżeński?
Nie ma ściśle określonego czasu jak długo powinien trwać kurs przedmałżeński. Jednak przeważnie spotkania odbywają się raz, albo dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch miesięcy. Dla bardziej zapracowanych osób, albo narzeczonych mieszkających za granicą chcących wziąć ślub w Polsce organizowane są kursy przedmałżeńskie weekendowe. W takiej sytuacji obywają się tylko dwa spotkania, jednak są ona znacznie dłuższe i mogą trwać nawet osiem godzin. Pary Młode szukają różnych rozwiązań, chcąc nauki przedmałżeńskie zaliczyć jak najszybciej. Hasła typu jednodniowy kurs przedmałżeński, albo kurs przedmałżeński online może i brzmią zachęcająco, jednak zaświadczenia otrzymane po ukończeniu takiego kursy nie zawsze są respektowane przez duchownego w parafii. Może zatem okazać się, że wydacie niepotrzebnie pieniądze, a i tak na końcu będziecie musieli odbyć kurs przedmałżeński w normalnym trybie.
Kurs przedmałżeński – cena
W wielu parafiach kursy przedmałżeńskie są bezpłatne. Jeśli jednak będzie trzeba za niego zapłacić, to nie jest to duży wydatek. Koszt kursu to około 100 zł. Weekendowy kurs przedmałżeński może być nieco droższy i w zależności od parafii jego cena może wahać się od 200 do 300 zł za parę.
Gdzie odbywa się kurs przedmałżeński?
Kursy przedmałżeński organizowane i realizowane są w wielu parafiach. Może jednak zdarzyć się tak, że w bardzo małych parafiach nie będą się one odbywały z powodu braku chętnych, albo będą organizowane co kilka miesięcy. Musicie jednak pamiętać, że kurs przedmałżeński możecie ukończyć w dowolnej parafii, a zaświadczenie dostarczyć do parafii w której będziecie brać ślub. Warto wcześniej rozejrzeć się, gdzie najbliżej Waszego miejsca zamieszkania takie kursy są organizowane, albo gdzie te kursy są najciekawiej prowadzone. Niektóre cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że trzeba zapisywać się z dużym wyprzedzeniem. Zapisując się wcześniej możecie wybrać dogodny dla siebie termin i miejsce. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, bo spraw przed ślubem jest bardzo dużo do załatwienia. A raz ukończony kurs przedmałżeński nie traci ważności.
Jakie tematy są poruszane na kursie?
Wiele par zastanawia się czego ciekawego można się dowiedzieć na kursie przedmałżeńskim. Sprawdziliśmy to dla Was. Na kurs składają się wykłady oraz dyskusje:
- poznacie jakie prawa i obowiązki mają współmałżonkowie,
- poruszony zostanie temat planowania rodziny (nie ominie Was również wizyta w poradni rodzinnej – pamiętajcie o tym),
- dostaniecie wiele cennych wskazówek jak się ze sobą komunikować, rozwiązywać konflikty i radzić sobie w trudnych sytuacjach – pewnie dostaniecie nie jeden test psychologiczny do wypełnienia,
- będziecie rozmawiać i dyskutować na temat poglądów, czy planów na przyszłość,
- niekiedy inne małżeństwa dzielą się własnymi doświadczeniami.
Kursy przedmałżeńskie odbywają się przed ślubami kościelnymi, więc nie powinno Was zdziwić to, że wszystkie poruszane kwestie będą prezentowały punkt widzenia i stanowisko jakie zajmuje Kościół katolicki.
To od Was i Waszego podejścia w dużej mierze zależy jak kurs przedmałżeński będzie przebiegał. Nie traktujcie tego jako koniecznego do odhaczenia obowiązku, a może się okazać, że będzie to całkiem przyjemne doświadczenie.