Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Ile kosztuje ślub cywilny? Koszt ślubu cywilnego w 2020 roku!

Ile kosztuje ślub cywilny? Koszt ślubu cywilnego w 2020 roku!

Zaręczyny to piękna i wyjątkowa chwila, a niedługo po nich rozpoczyna się planowanie ślubu i wesela. W pierwszej kolejności należy ustalić datę i zdecydować jaki rodzaj ślubu chcą wziąć narzeczeni, bo opcji jest kilka. Niektórzy decydują się na ślub cywilny, inni na kościelny, a jeszcze inne Młode Pary biorą ślub konkordatowy. Bez względu na rodzaj uroczystości trzeba wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się organizacja ślubu, aby móc dobrze zaplanować swój budżet. Poniżej przybliżymy Wam koszt ślubu cywilnego zarówno tego organizowanego w USC, jak również tego w plenerze.

Ile kosztuje ślub cywilny w Urzędzie Stany Cywilnego?

Jeśli ktoś dysponuje dość ograniczonym budżetem to powinien się ucieszyć z wiadomości, że ślub cywilny można zorganizować za niewielkie pieniądze, jego cena naprawdę nie jest wysoka. Bez względu na rodzaj ślubu jaki wybierzecie i tak będzie konieczne zgromadzenie odpowiednich dokumentów, a za większość z nich trzeba uiścić odpowiednie opłaty urzędowe. Samo sporządzenie aktu małżeństwa to koszt 84 zł. W urzędzie trzeba też przedstawić dokument, który potwierdza, że nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku zgonu małżonka, trzeba przedstawić akt zgonu, a w przypadku rozwodu trzeba przedstawić akt  małżeństwa z adnotacją o rozwodzie – za dokument tego typu trzeba zapłacić 22 zł. Normalnie przygotowania do ślubu cywilnego trwają około miesiąc, jeśli jednak komuś bardzo zależy na czasie może uiścić opłatę w wysokości 39 zł, aby termin ten przyspieszyć. W kwestii dopełnienia formalności byłoby na tyle. Jednak warto pamiętać o kosztach dodatkowych. Jeżeli Młodej Parze zależy na odpowiedniej oprawie muzycznej, to może o nią poprosić i dodatkowo zapłacić 100-150 zł. Cena za oprawę muzyczną ślubu cywilnego, zależy od urzędu, w którym jest on zawierany.

Łączny koszt jaki Para Młoda poniesie za ślub cywilny w 2020 roku może wynieść zatem niecałe 100 zł, a w przypadku, gdy trzeba przedstawić dodatkowe zaświadczenia, Para przyspiesza ceremonię i prosi o oprawę muzyczną, wówczas koszt ślubu cywilnego w USC może wynieść 245-300 zł.  

Koszt ślubu cywilnego w plenerze?

Wiele osób, zwłaszcza Panien Młodych marzy o wzięciu ślubu w plenerze, czy to w jakimś pałacu, w którym odbywa się wesela, czy na plaży. Niestety ślub kościelny może być zorganizowany wyłącznie w miejscu uświęconym, czyli w kościele lub kaplicy. Chcąc wyjść poza ramy, Pary Młode decydują się na ślub cywilny w plenerze. Koszt ślubu cywilnego w plenerze będzie droższy niż w urzędzie. W ustawie o aktach stanu cywilnego znalazła się dokładna informacja na temat tego jaki jest koszt ślubu cywilnego organizowane poza urzędem. Wynika z tego, że cena za ślub cywilny nie może być wyższa, niż 50% średniego wynagrodzenia. Mimo tak sformułowanego zapisu, przyjęło się, że Para Młoda chcąca zorganizować ślub w innym miejsc niż urząd będzie musiała zapłacić 1000 zł. Ktoś mógłby się spytać skąd się bierze ta cena? Na ten koszt składa się strój dla kierownika USC łącznie z akcesoriami, usługi fryzjerskie, późniejsza konserwacja odzieży, przedmioty z wizerunkiem orła ustalone dla godła RP , patera na obrączki i jej konserwacja, dojazd na miejsce uroczystości i wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC. 

Do powyższej kwoty należy doliczyć koszty związane z pozyskaniem odpowiednich dokumentów. Para Młoda musi zadbać również o całą aranżację miejsca, w którym będzie odbywała się uroczystość, a to też będzie generowało dodatkowe wydatki. 

WAŻNE!

W sytuacji, gdy ślub cywilny zawierany jest poza urzędem z przyczyn losowych, czyli w więzieniu, albo w szpitalu opłata w wysokości 1000 zł nie jest pobierana.

Ile kosztuje ślub cywilny za granicą?

Ślub za granicą, w pięknej egzotycznej scenerii to marzenie nie jednej Młodej Pary. W gruncie rzeczy jest ono osiągalne. Pewnie, że będzie droższe niż ślub cywilny w Polsce w urzędzie, albo nawet w plenerze, ale pamiętajcie, że macie taką możliwość. Chcąc wziąć ślub cywilny za granicą trzeba liczyć się z zapłaceniem „opłaty konsularnej”, gdyż to właśnie konsul udziela ślubu. Jeżeli zdecydujecie się na ślub w obrębie UE to cena takiego ślubu wyniesie 500 euro. Kwotę tę należy uregulować gotówkę tuż przed ślubem. W krajach poza UE opłaty mogą być różne, dowiecie się tego dzwoniąc do biura konsulatu danego kraju. Do kosztu tego trzeba dodać również koszty związane z pozyskaniem niezbędnych dokumentów. Niezbędne jest zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą, które wydawane jest przez USC i kosztuje 35 zł. Dokumenty te trzeba jeszcze przetłumaczyć, koszt uwierzytelnionego tłumaczenia w Wydziale Konsularnym to mniej więcej 40 zł. 

Powyżej wspomnieliśmy wyłącznie o tym, jaki jest koszt organizacji ślubu cywilnego za granicą. Para Młoda jednak musi doliczyć do tego koszty związane z przelotem, noclegiem na miejscu i organizacją przyjęcia weselnego. To ile wydacie zależy wyłącznie od Was.

Z całą pewnością organizując ślub cywilny w urzędzie poniesiecie najmniejszy koszt. Cena za ślub cywilny w plenerze będzie już nieco wyższa. Najdroższą opcją jest organizacja ślubu za granicą. Pamiętajcie, aby rozsądnie planować wszystkie wydatki i podchodzić do tego z głową. Budżet nie jest z gumy, a bez względu na to na jaki rodzaj ślubu się zdecydujecie i tak to będzie Wasz najpiękniejszy dzień w życiu. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *