Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Rodzaje tkanin gładkich na suknie ślubną

Rodzaje tkanin gładkich na suknie ślubną

Materiał zewnętrzny

Rodzaje tkanin gładkich

Do projektów wytwornych sukien, eleganckich bluzek, pałacowych spodni, a nawet długich zasłon czy królewskich obić mebli doskonale pasują tkaniny gładkie. Gładki materiał jednoznacznie kojarzy się z luksusem, a jego aksamitność na sam widok przywołuje przyjemne odczucia dotykowe. Gładka tkanina to klasa sama w sobie. Ale jaką gładką tkaninę wybrać do projektu? Sprawdź nasz przewodnik po najbardziej znanych, gładkich materiałach i wybierz ten idealny.

Aksamit i Welur

Aksamit i welur to luksusowa miękkość i przyjemny plusz. Welur to materiał mięciutki w dotyku i elastyczny, podczas gdy aksamit charakteryzuje nieco gęstszy splot. Co można uszyć z aksamitu i weluru? Pięknie prezentować się będą welurowe i aksamitne żakiety, marynarki lub wytworne suknie, ale też poduszki i zasłony w stylu pałacowym.

Satyna i Atłas

Atłasy i satyny to gładkie tkaniny charakteryzujące się delikatnym połyskiem. Atłas z reguły jest nieco sztywniejszy, podczas gdy satynę wyróżnia miękkość i unikatowa zdolność dopasowania się do kształtu – satyna należy do tzw. materiałów „lejących się”. Co można uszyć z satyny i atłasu? Atłas i satyna doskonale pasują do eleganckich, wieczorowych i ślubnych kreacji, które dopełnić można satynową bielizną, wstążką czy ślubnym welonem. We wnętrzach o klasycznej elegancji, których właścicielki lubią dbać o najdrobniejszy nawet detal pięknie prezentują się gładkie satynowe pościele i zasłony, a wraz z nimi pasujące piżamy i szlafroki.

Krepa i Żorżeta

Żorżety i krepy, choć mają nieco marszczoną strukturę i delikatnie ziarnistą fakturę, również zaliczają się do grupy materiałów gładkich. Zwiewna krepa nadaje projektom lekkości, a sztywniejsza krepa dba o elegancję. Co można uszyć z krepy i żorżety? Zarówno krepa jak i żorżeta doskonale prezentują się w postaci lekkich bluzeczek, spódniczek i sukienek, a także jako szale i apaszki.

Tafta i Mikado

Nieco bardziej szeleszcząca tafta i wyraźnie mięsiste mikado to gładkie, sztywne materiały, które świetnie trzymają formę. Co można uszyć z tafty i mikado? Pięknie prezentują się nie tylko suknie ślubne i balowe z tafty lub mikado, ale także różne dekoracyjne elementy, jak zasłony, obicia krzeseł czy pokrowce na poduszki.

Szyfon i Muślin

Szyfony i muśliny to gładkie, lekkie i transparentne materiały. Dla muślinu charakterystyczna jest jego delikatna szorstkość, szyfon natomiast charakteryzuje to, że jest bardziej lejący. Co można uszyć z szyfonu i muślinu? Zarówno szyfon, jak i muślin doskonale sprawdzają się pod postacią szali, tiar, welonów i ezoterycznych dekoracji. Tkaniny te tworzą także piękne, zwiewne, letnie sukienki oraz misterne, warstwowe suknie ślubne.

Organdyna

Organdyna (bądź organtyna, równolegle funkcjonują obie te nazwy) jest lekka i transparentna. Jej charakterystyczną cechą jest wysoka sztywność, dla wyjątkowych projektów dodatkowo wzmacniana chemicznie. Co można uszyć z organdyny? Organdyna jest wdzięcznym materiałem dla wszelkiego rodzaju halek i warstw pod sukienki, ale również dekoracji wnętrz takich jak zasłony, firany czy obrusy

Jak wybrać najlepszą tkaninę gładką?

Znajomość różnic między tkaninami pomoże CI stworzyć unikatowy, dopracowany do najmniejszego detalu projekt. Dobór odpowiedniej tkaniny zależeć będzie od oczekiwanego efektu. Każdy projekt jest indywidualny, wybór materiałów dostępnych na rynku szeroki, a granice w modzie coraz bardziej się zacierają. Postaw na jakość, jaką gwarantuje dobry sklep z tkaninami online i puść wodze wyobraźni wybierając idealną gładką tkaninę do Twojego projektu krawieckiego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *