Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Druhny na ślubie – obowiązki i zadania druhny / drużby na weselu

Druhny na ślubie – obowiązki i zadania druhny / drużby na weselu

Polskie wesele nie może się odbyć bez pary młodej, świadków i oczywiście gości. Do niedawna na polskich weselach nie pojawiała się ani druhna, ani też drużba. Zwyczaj ten przyszedł do nas z zagranicy. Wiele osób cały czas uważa, że druhna i drużba to to samo co świadek i świadkowa. Nie do końca jest to prawda, dlatego też poniżej przybliżymy Wam po co w uroczystości ślubnej jest druhna i drużba i jakie są ich zadania, a także czym oni różnią się od świadkowej i świadka.

Druhna, drużba a świadkowa, świadek – różnice

Zgodnie z obowiązującą definicją świadek i świadkowa są osobami, które biorą w czymś udział i mogą innym osobom o tym zdarzeniu opowiedzieć. W przypadku ślubu świadek i świadkowa są potrzebni, aby złożyć swój podpis w dokumentach i tym samym potwierdzić dokonanie aktu prawnego. Bez świadków nie jest możliwe wzięcie ślubu, ani w urzędzie, ani też w kościele. Świadkowie muszą być osobami pełnoletnimi. Para młoda może na świadków wybrać osoby tej samej płci, albo dwie osoby różnych płci. Decyzja należy do nich.

Świadkowa może być tylko jedna, a druhen może być nawet kilka.

Jeśli zaś chodzi o drużbę i druhnę to są to osoby, które towarzyszą Panu młodemu i Pani młodej, nie muszą być to wyłącznie osoby pełnoletnie. Trzeba powiedzieć sobie wprost, że ich funkcja nie jest tak ważna jak funkcja pełniona przez świadka i świadkową. Ślub bez nich może się odbyć. Jednak druhna i drużba mogą być pomocni, bo trzeba pamiętać, że zadań do wykonania i spraw do załatwienia jest bardzo dużo. Warto zatem wiedzieć jakie są ich obowiązki i co można im powierzyć. 

Obowiązki i zadania druhny i drużby na ślubie

Druhna i drużba mają wspierać parę młodą podczas wesela. Oczywiście obowiązki i zadania druhny, czy świadka na tym się nie kończą. Wiadomo, że przed i w trakcie uroczystości ślubnej jest co robić, więc druhna i drużba mają być wsparciem świadków i odciążyć ich z niektórych obowiązków. Do najważniejszych zadań druhny zalicza się:

  • pomoc w wyborze sukni ślubnej, dodatków, fryzury itp.;
  • zaangażowanie się w organizację wieczoru panieńskiego;
  • bycie blisko Panny Młodej poczynając od drogi do kościoła, przez całą uroczystość; 
  • dbanie, aby przez cały czas Panna Młoda wyglądała perfekcyjnie;
  • pomoc w tak banalnych czynnościach jak zapięcie trenu, czy pójście do toalety, co w ogromnej sukni ślubnej wcale nie jest taką prostą czynnością;
  • rozdanie gościom ryżu, płatków kwiatów, albo drobnych pieniędzy do obrzucenia Pary Młodej podczas wychodzenia z kościoła;
  • pomoc świadkowej, przy realizacji jej zadań, których ma całkiem sporo;
  • zadbanie o to, aby wszyscy goście dobrze się bawili, w razie potrzeby rozładowywanie nieprzyjemnych sytuacji, aby Para Młoda niczego nie zauważała i nie musiała się niczym przejmować;
  • jeżeli Para Młoda nie zatrudniła animatorki dla dzieci, wówczas druhny mogą pomóc w opiece nad dziećmi, zwłaszcza w najważniejszych momentach, czyli dopilnowanie, aby dzieci nie wpadły na parkiet podczas pierwszego tańca itp.

Analogicznie Drużba ma być wsparciem dla Pana Młodego. Mogłoby się wydawać, że zadania i obowiązki druhny i drużby są dość błahe, może i tak, ale mają one wpływ na całokształt imprezy i przebieg wesela. Wiadomo przecież, że diabeł tkwi w szczegółach. Druhny dbają o te szczegóły i dzięki nim ten dzień jest wyjątkowy i perfekcyjny.

Jak wybrać druhnę/drużbę?

Dobór odpowiednich osób do pełnienia funkcji druhny i drużby jest bardzo ważny. Druhen może być kilka, więc można do tej roli wybrać siostry, kuzynki, najbliższe przyjaciółki, tak aby nikt kto jest Wam bardzo bliski nie poczuł się pominięty, a wręcz wyróżniony.

Sukienki dla druhen

Warto pamiętać o tym, że uwaga wszystkich gości powinna skupiać się na Młodej Parze. Jednak kolejnymi ważnymi osobami są świadkowie, a zaraz za nimi druhny. Decydując się na kilka druhen tworzy się tzw. orszak ślubny. Nawet jeśli Panna Młoda ma dużą rodzinę i wiele przyjaciółek, to druhen nie powinno być więcej niż 12. Ta liczba i tak tworzy sporych rozmiarów orszak. Na amerykańskich filmach najczęstszym obrazkiem jest to, że wszystkie druhny ubrane są w jednakowe sukienki, o kroju i kolorze których decyduje przyszła Panna Młoda. Oczywiście Panna Młoda w towarzystwie kilku druhen ubranych w takie same sukienki wygląda wyjątkowo, jednak nie trzeba się tego bardzo sztampowo trzymać. Można poprzestać na wybraniu koloru przewodniego, tak aby wszystkie druhny miały sukienki w takim samym kolorze. Zadanie Panny Młodej nie jest proste, bo musi ona myśleć nie tylko o tym, aby sukienki pasowały do wizji wesela, ale również o tym, aby wszystkie druhny dobrze się czuły w tych sukienkach.

druhny i panna młoda
druhny w szarych sukienkach
druhny na ślubie w różowych sukienkach

Sukienki dla druhen najczęściej mają kolor pudrowo różowy, kremowy, czerwony, odcienie fioletu, turkusu, czy szarości. Kolor sukienek dla druhen powinien być dobrany nie tylko do stylu wesela, ale również do pory roku i panującej na zewnątrz aury. W Ameryce wśród sukienek dla druhen dominuje róż, z kolei w Polsce częściej wybór pada na kolory pastelowe. Każda druhna musi mieć również bukiet kwiatów, który będzie stylem nawiązywał do wiązanki ślubne Panny Młodej. 

Z całą pewnością świadkowie i druhny sprawią, że Wasze wesele będzie jeszcze piękniejsze, a Wasze głowy nieco spokojniejsze. Mając przy swoim boku najbliższą rodzinę czy przyjaciół, którzy zadbają o każdy szczegół i ugaszą każdy pożar, Wy możecie cieszyć się sobą i tym pięknym dniem. Bardzo miłym gestem będzie wręczenie świadkom i druhnom niewielkich upominków, które podkreślą, że Para Młoda docenia ich starania i zaangażowanie w ich uroczystość. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *