Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Na której ręce nosi się obrączkę?

Na której ręce nosi się obrączkę?

Obrączka to symbol powiązania małżonków, który jest znany od starożytności. Zwyczaj zakładania złotego krążka na palec zapoczątkowali starożytni Rzymianie. Oznaczał on początek i koniec a dokładnie nieskończoność zawartego małżeństwa. Na początku były to proste, złote pierścienie, które oboje z małżonków zakładali na swoje dłonie. Niestety nie każdy miał na tyle pieniędzy czy złota, aby móc stworzyć czy kupić takie pierścienie, dlatego w późniejszych czasach obrączki nosiły zamężne kobiety. Te pierścienie otrzymywały od swoich mężów, a oni zaś nosili swoje sygnety. Niezależnie od rodzaju pierścionka, zakładany był on na serdeczny palec u lewej dłoni. Starożytni wierzyli, że żyła z tego palca biegnie prosto do serca.

Na którym palcu nosi się obrączkę

Na której ręce nosi się obrączkę?

Jak można zobaczyć, niektórzy noszą obrączkę na lewej dłoni, a niektórzy na prawej. Szczególnie jest to zauważalne w amerykańskich filmach. W Polsce nosimy obrączkę na prawej dłoni, na palcu serdecznym. Jest to czwarty palec licząc od kciuka. Razem z nami jest też kilka innym państw np.: Niemcy, Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Chile czy Wenezuela. Wszystko zależy od tradycji danego kraju, która wynika z jakiegoś specjalnego wydarzenia.

Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej dłoni?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, od starożytności noszono pierścień, obrączkę na lewej ręce. Jednak ze względu na tradycję, w niektórych państwach się to zmieniło. Do XIX wieku w Polsce też ludzie nosili obrączkę na palcu serdecznym lewej dłoni. Po wybuchu Powstania Styczniowego kobiety, które straciły swoich mężów, na znak żałoby przeniosły obrączki na prawą dłoń. Za to pozostałe mężatki, które nie straciły mężów w bitwie. na znak solidarności również przełożyły obrączki na prawe palce serdeczne. I tak od tamtej pory w Polsce jest tradycja zakładania obrączki właśnie na prawą dłoń.

Zobacz także: Zmiana nazwiska po ślubie

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy przyszły Pan Młody, oświadczając się, zakłada również na serdeczny palec prawej dłoni. W takcie ślubu Panna Młoda powinna przełożyć pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń, na której może już zostać. Jednak większość kobiet decyduje się na zakładanie pierścionka zaręczynowego wraz z obrączką na prawej dłoni.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *