Ślub jednostronny – co to jest? Dla kogo i na jakich warunkach?
Jeśli macie w planach, albo już zaczęliście przygotowania do ślubu z całą pewnością natrafiliście na określenie – ślub jednostronny. Początkowo sformułowanie to może być tajemnicze, jednak zagłębiając się w temat nie jest on taki zawiły jakby się mogło wydawać. W poniższym artykule postaramy się w jasny sposób wytłumaczyć czym jest ślub jednostronny. Przybliżymy kwestie formalne i to jak najczęściej wygląda ślub jednostronny.
Ślub jednostronny – co to jest?
Dla wielu osób sformułowanie – ślub jednostronny – może być mylące i może przywodzić na myśl nie do końca zgodne ze stanem rzeczywistym skojarzenia. Zacznijmy może jednak od tego, że wszystkie kwestie dotyczące ślubu jednostronnego regulowane są przez Instrukcję Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim (13 XII 1989). A teraz do rzeczy. Ślub jednostronny to małżeństwo mieszane. Ślub kościelny jednostronny może mieć miejsce wtedy, gdy zawierany jest pomiędzy kobietą, a mężczyzną, z czego jedna osoba przyjęła chrzest i jest praktykującym katolikiem, a druga osoba nie jest w pełni związana z Kościołem Katolickim, nie jest osobą wierzącą, a jest innego wyznania.
Sprawdź także: Zmiana nazwiska po ślubie!
Dla kogo ślub jednostronny?
Ślub kościelny jednostronny może być zawarty między katolikiem, a osobą, która:
- nie jest ochrzczona,
- przyjęła chrzest, jednak była wychowywana w innej wierze, np. luterańskiej, prawosławnej,
- przyjęła chrzest, ale wychowywana była w rodzinie ateistycznej,
- uważa się za ateistę, albo osobę niewierzącą,
- odstąpiła od Kościoła katolickiego oficjalnie, jednak nie dokonała w tej kwestii odpowiednich formalności,
- jest osobą niepraktykującą,
- trwa w tzw. cenzurach kościelnych, czyli karze kościelnej.
Ślub jednostronny – kwestie formalne
Ślub jednostronny na początku przygotowań niczym się nie różni od tzw. zwykłego ślubu. Osoba niewierząca nie musi jednak uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich. A przed zawarciem związku mieszanego w kościele przyszli małżonkowie muszą uzyskać „dyspensę”. Zaś osoba, która dokonała apostazji, czyli formalnie odstąpiła od Kościoła i jest osobą niewierzącą chcąc zawrzeć ślub jednostronny musi zagwarantować, że nie będzie wzbraniała współmałżonkowi wypełniania praktyk religijnych i wyraża zgodę na to, aby dzieci zostały ochrzczone i wychowane w duchu katolickim.
Jak wygląda ślub kościelny jednostronny?
Sama ceremonia ślubu jednostronnego wygląda praktycznie tak samo jak zwykłego. Niekiedy goście weselni nie zauważają występujących różnic. Ceremonia może być skrócona, albo może tradycyjnie odbyć się cała msza. Na ślub kościelny jednostronny może być zaproszony niekatolicki duszpasterz, który czynnie uczestniczy w uroczystości i np. wygłasza mowę, albo czyta fragment z Pisma Świętego. Osoba wierząca przystępuje do spowiedzi i komunii. Osoba niewierząca nie przyjmuje komunii i nie robi znaku krzyża w trakcie trwania ceremonii. Różnica pojawia się także na etapie składania przysięgi. Osoba wierząca wypowiada tradycyjną formułkę i składa przysięgę przed Bogiem, zaś druga strona, niewierząca składa taką przysięgą jaką się składa w Urzędzie Stany Cywilnego. Po prostu nie kończy swojej przysięgi słowami: „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”.
Ślub jednostronny z ateistą
Jeśli jeden ze współmałżonków jest osobą wierzącą, a drugi ateistą to podpowiadamy wam, że możecie wziąć ślub kościelny jednostronny. W tej formie dopuszczalne jest to, aby katolik zawarł ślub z osobą innego wyznania. Wydawać by się mogło, że śluby tego typu są rzadkością, jednak nic bardziej mylnego. W Polsce odbywa się coraz więcej ślubów jednostronnych przykładowo z muzułmanami, osobami wyznania prawosławnego, luterańskiego, czy jakiegoś innego.
Ślub jednostronny z rozwodnikiem
W prawie kościoła katolickiego pojęcie rozwodu nie funkcjonuje, występuje ono wyłącznie w prawie cywilnym. W Kościele można mówić jedynie o unieważnieniu małżeństwa. Nawet, gdy doszło do rozwodu cywilnego, w świetle kościoła małżeństwo istnieje i będzie trwało, aż do śmierci jednego ze współmałżonków. W przypadku rozwodników i ślubu jednostronnego sytuacja wygląda dość jasno. Stanowisko jest jedno w tej sprawie. Osoba rozwiedziona, która już wcześniej brała ślub kościelny jednostronny nie może ponownie przystąpić do zawarcie ślubu jednostronnego.
Mamy nadzieję, że w tych kilku słowach udało nam się wyjaśnić czym jest ślub jednostronny, kto może wziąć ślub jednostronny i jak on w rzeczywistości wygląda.