Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Najczęstsze błędy przy organizacji ślubu i wesela

Najczęstsze błędy przy organizacji ślubu i wesela

Organizacja ślubu i wesela nie należy do zadań łatwych. Jednak każdej Pannie Młodej zależy na tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, dlatego też sama chce doglądać większości spraw. Biorąc na swoje barki zbyt wiele obowiązków, można łatwo coś przeoczyć, w efekcie czego w dniu ślubu pojawią się jakieś komplikacje, albo problemy. Nikt tego nie chce, więc warto zapoznać się z naszą listą najczęściej popełnianych błędów podczas organizacji ślubu i wesela. Jak będziecie wiedziały, na które kwestie zwrócić szczególną uwagę to z całą pewnością unikniecie wpadek w tych tematach. Przygotowanie ślubu marzeń to spore wyzwanie logistyczne, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy odpowiednio wszystko zaplanować i zwrócić uwagę na każdy detal.

Budżet 

Przygotowania do ślubu należy rozpocząć od ustalenia budżetu. Wiemy, że temat pieniędzy zawsze jest niewygodny, ale jeśli konkretnie ustalicie, ile możecie wydać na organizację ślubu i wesela będziecie wstanie lepiej wszystko zaplanować. Lepiej jest to zrobić na początku, niż gdyby w połowie przygotowań okazało się, że Wasz budżet się wyczerpał. Najdroższymi punktami podczas organizacji ślubu i wesela zawsze jest sala weselna, jedzenie oraz alkohol. Śmiało możecie przyjąć, że te trzy punkty pochłoną blisko połowę Waszego budżetu. Nie ma co się martwić tylko rozsądnie dysponować pozostałą częścią pieniędzy. Kolejnymi ważnymi punktami w waszym budżecie musi być fotograf, orkiestra albo DJ, a także Wasze stroje. Warto również zostawić coś na tzw. nieprzewidziane wydatki. Budżet niestety nie jest z gumy, więc rozsądnie podejdźcie do tematu.

Umowy z podwykonawcami

Pamiętajcie o tym, aby z każdą firmą podpisać stosowną umowę. Umowa to nie wszystko trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, jakie znajdują się w niej elementy. Sprawdźcie, czy nie znajdują się tam jakieś dziwne punkty mówiące o dodatkowych kosztach, czy jest przewidziana rezygnacja i na jakich warunkach, a także to czy usługodawca poniesie jakieś konsekwencje, jeśli nie wykona usługi, albo wykona ją niewłaściwie. Wpłacając przedpłatę, warto zwrócić uwagę czy jest ona nazwana jako zaliczka, czy jako zadatek. Niewielka różnica, a ma ogromne znaczenie, gdyż tylko w przypadku zaliczki możecie domagać się zwrotu wpłaconej kwoty w razie rezygnacji. Poświęćcie trochę czasu na szczegółowe przeanalizowanie umów z usługodawcami, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Pamiętajcie, że można egzekwować tylko to, co jest zapisane w umowie.

Brak pomysłu na ślub

Nie uwierzymy, jeśli powiesza nam, że nie wiesz jak ma wyglądać Twoje wesele. Wiele kobiet już jako małe dziewczynki wyobrażało sobie ten dzień i ma w głowach dokładny plan uroczystości. Nie musisz mieć przecież jakiegoś konkretnego tematu przewodniego. Wystarczy, że określisz na początku styl wesela, albo kolor przewodni. Jeden mały element a może sprawić, że wesele będzie magiczne i wyjątkowe. Zastanów się dobrze, w tym dniu możesz puścić wodze fantazji, to jest Wasz dzień i ma być wyjątkowy. 

Brak planu – harmonogramu przygotowań

Przed wybiciem tzw. godziny zero jest naprawdę sporo spraw do załatwienia: przymiarki sukni ślubnej, wybór cista i tortu weselnego, kwiatów i dekoracji ślubnych, fryzjera i kosmetyczki, zaproszeń ślubnych.  Jeśli sama będziesz chciała wszystkiego dopilnować możesz po prostu coś przeoczyć. Dlatego też proponujemy sporządzenie harmonogramu, albo check listy, zwał jak zwał. Chodzi o to, aby wszystko wypisać w punktach i odhaczać załatwione sprawy. Wtedy będziesz miała pewność, że nic Tobie nie umknęło. W przypadku bardzo ważnych spraw możesz również skorzystać z kalendarza dostępnego w telefonie i ustawić przypomnienia. Wtedy na pewno o niczym nie zapomnisz. 

Sesja ślubna w dniu ślubu

Zdjęcia stanowią piękną pamiątkę. Z całą pewnością będziecie do nich wracać nie raz. Może nie od razu po ślubie, ale po kilku latach zdjęcia sprawią, że powrócicie wspomnieniami do tego pięknego dnia. Dzień ślubu jest i tak dość nerwowym i emocjonalnym dniem, nie będziecie mieć ani chwili wytchnienia. Wiemy, co mówimy. Od samego rana będziecie w biegu i zestresowane. Dlatego też radzimy i większość fotografów też to sugeruje, aby nie robić sesji ślubnej w dniu ślubu. Co nagle to po diable. Skupcie się na sobie, swojej drugiej połówce, gościach i na tym, aby zapamiętać z tego dnia jak najwięcej. A na sesję możecie umówić się w innym terminie. Wtedy będziecie mieć ponownie pretekst, aby ubrać suknię ślubną i ze spokojną głową oddać się przyjemnej sesji. Efekty takiej sesji będą dużo lepsze niż tej robione w pośpiechu w dniu ślubu. 

Lista gości – „bo wypada” 

Sporządzając listę gości trzeba wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujecie i ustalić na ile osób możecie sobie pozwolić na Waszym ślubie. Pewnie nie raz usłyszycie, że „wypada” zaprosić kuzynkę, mimo iż nie widzieliście jej kilka lat, ale to przecież rodzina. „Wypada” też zaprosić koleżankę, u której bawiliście się na weselu, mimo iż z nią też już nie macie kontaktu. Nie przejmujcie się tym, co „wypada” a co nie. To jest Wasz dzień zastanówcie się, w jakim gronie byście chcieli go spędzić. Wiadomo, że rodzina to rodzina, ale czasami ma się z nią mniejszy kontakt niż z przyjaciółmi. Ludzie, których zaprosicie sprawią, że ten dzień będzie jeszcze piękniejszy, dlatego też otoczcie się najbliższymi waszemu sercu osobami.

Zadbajcie również o to, aby samodzielnie rozsadzić gości. Może i kiedyś nie było takiego zwyczaju i wszyscy siadali jak chcieli, ale wtedy też często przy jednym stole siadała rodzina Panny Młodej, a przy drugim rodzina Pana Młodego, a to nie o to chodzi. Warto już przez samo rozsadzenie gości zadbać o to, aby osoby, które się nie znają zintegrowały się ze sobą. Na weselu ludzie bardzo szybko przełamują lody, a alkohol w tym pomaga. Winietki i tablica z rozsadzaniem gości to dobry pomysł i nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo zrobicie to niedbale. 

ślubne dekoracje

Eksperymenty z wyglądem tuż przed ślubem

Panna Młoda o własny wygląd powinna zadbać z dużym wyprzedzeniem. W końcu każda z nas chce w tym dniu wyglądać wyjątkowo. Stanowczo odradzamy eksperymentowanie na kilka dni przed ślubem, bo może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Różnie możesz zareagować na zabiegi kosmetyczne, więc po co ryzykować. To, że Twojej koleżance one służą, nie oznacza, że będą one dla Ciebie dobre. Jeśli masz wypróbowaną makijażystkę i zaufanego fryzjera to zrób wszystko, aby to oni zadali o Ciebie w tym dniu. Osoby te doskonale znają Cię, Twoje oczekiwania, skórę i włosy. Wiedzą, w czym wyglądasz dobrze i z całą pewnością makijaż i fryzura wykonana przez nich doda Ci uroku. Korzystanie z osób z polecenia, z którymi sama nie miałaś styczności może się różnie skończyć. Niezrozumienie Twoich oczekiwań sprawi, że makijaż będzie przerysowany, a fryzura niedobrana do Twojej osoby i stylu. Jeśli nigdy nie doczepiałaś sztucznych rzęs, lepiej nie rób tego w dniu ślubu, bo możesz wyglądać nienaturalnie, będziesz się źle z tym czuła, a pamiętaj, że na zdjęciach to będzie widoczne.

Nie przesadzaj też z solarium. Wiadomo, że biała suknia pięknie będzie się odbijała od opalonego ciała, ale opalenizna i to nadmierna nie wygląda ładnie. Postaw w tym dniu na naturalność. Piękna suknia wystarczająco dużo doda Ci uroku, więc i tak będziesz wyglądała pięknie.

Sprawdź także: Na tym nie oszczędzaj organizując wesele!

Piosenka dla rodziców

Podziękowania dla rodziców to rytuał wielu wesel. Co prawda niekiedy Pary Młode decydują się na podziękowania jeszcze przed weselem w domu, we własnym gronie, ale to cały czas rzadkość. Większość jednak chce podziękować rodzicom na weselu i decyduje się na piosenkę „Cudownych rodziców mam”. Powiedzmy sobie wprost, piosenka ta jest oklepana i może warto pomyśleć o jakiejś innej, albo o innej formie podziękowań. Warto zasięgnąć opinii zespołu, albo DJa na który się zdecydowaliście, może oni Wam coś podpowiedzą, zasugerują jakiś utwór, który równie dobrze odda to jak bardzo kochacie swoich rodziców. Miłość i wdzięczność można okazać na wiele różnych sposobów. 

Brak podziękowań dla gości

Podziękowania dla gości stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym elementem każdego wesela. Pary starają się być w tym oryginalne i wymyślają różne drobiazgi, a to cukierki z ich inicjałami, słoiczki z domowymi przetworami, małe doniczki z roślinami, magnesy na lodówkę itp. Nam nie o takie podziękowania chodzi. My mówimy o zwykłym pożegnaniu się z gośćmi opuszczającymi wesele. Wiemy, że Para Młoda jest zabiegana, ale na pewno gościom będzie miło, jak zamienicie z nimi kilka słów choćby na pożegnanie. Niektóre Pary przygotowują nawet pudełeczka z ciastem dla każdego gościa opuszczającego wesele. Decyzja należy do Was, ale znajdźcie chwilę na zamienienie kilku słów, bo to będzie bardzo miły gest. A goście poczują się ważni.

Weźcie głęboki oddech i policzcie do dziesięciu. Zwolnijcie na moment i zastanówcie się, po co to wszystko robicie. Dzień ślubu ma być magiczny i wyjątkowy, ale najważniejsi i tak jesteście Wy i łączące Was uczucie. Pamiętajcie o tym organizując ślub, przecież to dopiero początek Waszej Wspólnej przygody.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *