Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu? Na ile przed weselem?
Pierścionek zaręczynowy na palcu, czas zastanowić się nad datą ślubu i nad tym kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu i wesela. Parom Młodym zależy na tym, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy i na długo zapadł im w pamięci, jak i w pamięci wszystkich gości. Organizacja ślubu i wesela jest nie lada wyzwaniem dla narzeczonych, którzy poza codziennymi obowiązkami i pracą muszą znaleźć czas na przygotowania ślubne.
Od czego zacząć przygotowania do ślubu?
Priorytetem jest ustalenie daty ślubu, jeśli oczywiście jeszcze tego nie zrobiliście. Jeżeli macie już ustaloną datę warto zastanowić się nad określeniem budżetu, jaki będziecie wstanie poświęcić na organizację ślubu i wesela. Dzięki temu będziecie też wiedzieć na co możecie sobie pozwolić, a w których kwestiach musicie iść na delikatne ustępstwa. Budżet ustalony można iść dalej.
Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu?
Wiele par zastanawia się kiedy powinni rozpocząć przygotowania do ślubu, aby ze wszystkim zdążyć i mieć spokojną głowę. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Składa się na to wiele czynników, jednak najważniejszym jest ilość gości jaką chcecie zaprosić oraz oczekiwania względem sali weselnej. O ile organizacja wesela na 50 osób i znalezienie odpowiedniej sali weselnej nie będzie stanowiło problemu, o tyle przy liczbie 200 osób może pojawić się problem ze znalezieniem sali, która pomieści taką ilość osób i pozwoli gościom się dobrze bawić. Zalecamy, aby przygotowania do ślubu rozpocząć jak najwcześniej, gdyż wtedy można dosłownie przebierać w firmach z branży ślubnej.
Od czego zacząć przygotowania do ślubu?
Jak już wspomnieliśmy na samym początku Para Młoda powinna wybrać salę weselną. A jeśli o salach weselnych mowa to musicie być świadomi tego, że sale rezerwuje się z około 2-letnim wyprzedzeniem. Rozglądając się z takim wyprzedzeniem za salą weselną będziecie mieć większe prawdopodobieństwo, że data ślubu jaką wybraliście będzie wolna, a nie będziecie musieli dostosowywać się do wolnych terminów. Duże wyprzedzenie daje Wam większe pole manewru i więcej możliwości. Jak jedna sala nie będzie miała wolnych terminów, zawsze możecie poszukać innej. Bez nerwów, ze spokojem możecie pojeździć, pooglądać i zdecydować się na tą salę weselną, która będzie Wam odpowiadała pod każdym względem. Jeśli to załatwicie, to najważniejszy punkt macie odhaczony i ze spokojną głową możecie zastanawiać się nad kolejnymi sprawami: oprawą muzyczną, fotografem, kamerzystą, atrakcjami weselnymi itp.
Przygotowanie do ślubu – logistyka
Aby dzień ślubu był wyjątkowy i perfekcyjny, tak jak o tym marzycie musicie wszystko dobrze rozplanować w czasie. Jeśli posiadacie umiejętności logistyczne to bardzo się Wam one przydadzą w przygotowaniach do ślubu i wesela. Najlepiej jest sporządzić dokładny plan i działać zgodnie z nim. Na początek zalecamy podzielenie przygotowań do ślubu na kilka etapów. Po załatwieniu wszystkich spraw z jednego etapu możecie przejść do kolejnego. W ten sposób będziecie powoli, ale systematycznie załatwiać wszystkie sprawy i o niczym nie zapomnicie.
Pierwszy etap jest tak naprawdę najprostszy do załatwienia i nie musicie się nawet ruszać z kanapy, aby zrealizować wszystkie znajdujące się w nim podpunkty:
- ustalcie datę ślubu
- ślub kościelny czy cywilny?
- ustalcie dokładną listę gości
Prawda, że pierwszy etap jest bardzo prosty, jak już macie wszystko załatwione to przejdźcie dalej. Z drugim etapem jest nieco więcej pracy i trzeba podjąć tutaj kilka ważnych decyzji. Nie ma co odwlekać, do roboty:
- sala weselna, kościół – sprawdzenie czy są wolne terminy
- decyzja zespół czy DJ – rezerwacja terminu
- fotograf, kamerzysta
- atrakcje ślubne
- strój dla Panny Młodej i Pana Młodego
- obrączki
- makijaż i fryzura ślubna
- florystka i kwiaty
- znalezienie cukierni – tort weselny
- samochód do ślubu
- papeteria, zaproszenia
W kolejnym etapie przygotowań trzeba zadbać już o szczegóły:
- ustalić dokładne menu weselne
- ustalić wielkość, wygląd i smak tortu oraz ilość cista
- ustalić jak będą rozsadzeni goście
- dogadać szczegóły z fotografem – o której przyjeżdża w dniu ślubu, czy fotografuje przygotowania itp.
- ustalić szczegóły z zespołem – od której do której gra, jaki utwór na pierwszy taniec, jak mają wyglądać oczepiny itp.
Rozliczeniem z podwykonawcami możecie zając się dopiero po weselu.
Jeszcze jedno i to bardzo ważne nie zapomnijcie o zaplanowaniu waszej podróży poślubnej.
Jeśli wszystkie punkty macie już załatwione to jest to znak, że przygotowania do ślubu i wesela zbliżają się do końca, a godzina ZERO wybije lada moment.
Im szybciej zabierzecie się za przygotowania do ślubu tym spokojniej dopniecie wszystkie sprawy. Będziecie mieć więcej czasu, aby przemyśleć niektóre kwestie i się dobrze nad wszystkim zastanowić. Nie mówimy jednak, że zorganizowanie ślubu w kilka miesięcy nie jest możliwe. Dla chcącego nic trudnego, ale po co się denerwować, że się z czymś nie zdąży. Zadbajcie o każdy szczegół i własny komfort psychiczny, a dzień Waszego ślubu będzie idealny.