Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Motyw przewodni wesela

Motyw przewodni wesela

W początkowej fazie przygotowań do ślubu i wesela zanim jeszcze na cokolwiek się zdecydujecie i podejmiecie jakieś ważne decyzje, warto wybrać motyw przewodni wesela. Dzięki niemu uroczystości nadaje się niepowtarzalnego klimatu. Zaś Para Młoda jak już zdecyduje się na motyw przewodni wesela, wie w jakim kierunku powinna podążać i łatwiej jest jej podjąć niektóre decyzje. Niektóre Pary Młode dokonują błyskawicznego wyboru motywu przewodniego, a innym decyzja ta spędza sen z powiek. Bywa również tak, że motyw wybrany przez Panią Młodą różni się od tego wybranego przez Pana Młodego, i co wtedy… Musicie spotkać się w połowie drogi, i wspólnie podjąć tą decyzji, co często wiąże się z pójściem na pewien kompromis. Od czego zacząć wybór motywu przewodniego, poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak przez to przebrnąć i wybrać taki motyw przewodni wesela, abyście byli zadowoleni. 

Motyw przewodni ślubu i wesela – co to takiego?

Jesteśmy przekonane, że jak nasze mamy organizowały swoje wesela to nikt wtedy nie myślał o tym, aby ustalić jakiś motyw przewodni. Po prostu dbano o to, aby każdy dobrze się bawił, nie zwracając do końca na to, czy każdy element do siebie pasuje. 

Obecnie w tej kwestii zaszło wiele zmian i organizacja wesela wygląda nieco inaczej. Motyw przewodni wybiera się po to, aby cała uroczystość była w jednym stylu, aby wszystko było spójne i do siebie pasowało. Motyw przewodni można przemycić w kilku miejscach, poczynając od zaproszeń wręczanych gościom, później może się on znaleźć na sali, w postaci winietek, dekoracji za parą młodą, czy upominków wręczanych gościom. Motywy przewodnie wesela mogą być naprawdę różne, Młodych ogranicza wyłącznie wyobraźnia i budżet jakim dysponują. Najprostszą formą motywu przewodniego jest wybranie koloru, albo kwiatów, które pojawią się na zaproszeniach, dekoracji w kościele, a także sali weselnej. Ten motyw przewodni jest najmniej wymagającym i kosztowym motywem. Zdecydowanie więcej trzeba się przyłożyć do organizacji wesela, jeśli jako motyw przewodni zostanie wybrana określona tematyka. Wesele tematyczne wymaga zadbania o każdy nawet najmniejszy szczegół, niekiedy w przygotowanie takiego wesela należy również zaangażować samych gości i poprosić, aby ich strój również był dopasowany do tematu wesela. 

Po co motyw przewodni?

Szczerze powiedziawszy motyw przewodni wesela nie jest do niczego potrzebny. Z powodzeniem możecie zorganizować wesele nie ustalając żadnego motywu przewodniego, jednak pamiętajcie, że wtedy wasze wesele nie będzie niczym się wyróżniać na tle innych wesel. Będzie kolejną udaną imprezą, o której najprawdopodobniej za jakiś czas każdy zapomni. Jeśli chcecie, aby Wasi goście zapamiętali Wasze wesele na dłużej, zadbajcie o wybór oryginalnego motywu przewodniego. Bądźcie jednak konsekwentni i podążajcie zgodnie z wybranym motywem przewodnim. Podjęcie wielu decyzji przyjdzie Wam dużo łatwiej, bo wybierając motyw przewodni w pewnym sensie zawężacie pole Waszych poszukiwań. 

Jak wybrać motyw przewodni wesela?

Organizacja wesela nie jest łatwa, więc i wybór motywy przewodniego nie będzie prosty. Im bardziej człowiek stara się wymyślić coś oryginalnego, tym trudniej mu wpaść na jakiś fajny pomysł. Mało tego wpaść na coś co będzie po prostu takie Wasze, w końcu motyw przewodni powinien łączyć się z Wami. Jeśli macie jakieś wspólne zainteresowanie to będzie Wam dużo łatwiej, bo to można przemycić w motywie przewodnim wesela. Nie poddawajcie się, nawet jeśli nic Wam nie przychodzi do głowy. Podsuniemy Wam kilka zagadnień, które możliwe, że pomogą w wyborze motywy przewodniego Waszego wesela:

  • Zainteresowania Pary Młodej, jak już wspomnieliśmy np. wspólna pasja do podróżowania, czytanie książek, uprawienie innego sportu doskonale sprawdza się w motywie przewodnim; można również spróbować połączyć ze sobą również odmienne zainteresowania, pokażecie w ten sposób, że jesteście różni, ale ostatecznie i tak wszystko się ze sobą łączy. 
  • Wykonywane zawody, oczywiście nie wszystkie będę mogły być przemycone w motywie przewodnim, ale istnieją takie zawody, które da się świetnie ograć i w motywie przewodnim wesela wykorzystać jakieś atrybuty danego zawodu.
  • Ulubiony kolor, nie musicie wymyślać całego scenariusza wesela i wybierać konkretnego tematu, wystarczy zastanowić się jakie są Wasze ulubione kolory i wpleść je w zaproszenia, stroje Pary Młodej (np. buty Pani Młodej i mucha Pana Młodego w granatowym kolorze), dekoracje weselne, czy kwiaty. Nie bójcie się tych odważnych i mocnych kolorów, dzięki nim Wasze wesele będzie wyraziste i nadacie mu charakteru – Waszego charakteru.
  • Ulubione zwierzęta, jeśli kochacie psy, albo koty to śmiało użyjcie tego motywu w przygotowaniach weselnych. Możecie przyjąć formę bardziej poważną, albo karykaturalną, wszystko zależy od Was. Zaproszenia z odciskiem psiej łapki, albo dwoma owiniętymi kotkami będą bardzo oryginalne. Pomyślcie o tym…
  • Ulubione owoce, motyw kwiatów jest raczej oczywisty, bo zawsze są one na weselu. Jednak owoce są bardziej oryginalne. Możecie wybrać motyw jabłka, przecież jesteście dwoma połówkami jabłka. Jabłka mogą wypełniać wazony, w których stoją kwiaty, być zawieszone na ściance za Młodą Parą, stanowić podstawki pod winietki, albo możecie nawet wstawić drzewa z jabłkami. Motyw owoców wniesie odrobinę świeżości na Wasze wesele. 
  • Filmy, książki, komiksy – jeśli Para Młoda kocha Star Wars, albo Harrego Pottera czy jakiś inny film, to ma motyw przewodni wesela gotowy.
  • Pora roku, czas w którym organizujecie wesele też może stanowić podpowiedź. Najbardziej pomocnymi porami roku są jesień i zima, gdyż są one najbardziej charakterystyczne. Jesienią piękne złote kolory, liście, kasztany itp. Zimą z kolei biel, sople lodu, śnieżynki, śnieg. 
  • Sala weselna, wybór sali weselnej stanowi ważną decyzję i to jej wystrój może Wam podsunąć pomysł na motyw przewodni wesela.
  • Nazwisko, jeśli żadne z powyższych podpowiedzi do Was nie przemawiają, i dalej Wam trudno wybrać motyw przewodni to może szukacie zbyt daleko. Często jest tak, że krążymy i szukamy, a rozwiązanie mamy pod nosem. Nazwisko może Wam coś podpowiedzieć. Wiśniewscy mają odpowiedź w nazwisku – wiśnia jako motyw przewodni wesela – rewelacja. Wiśnie, kwiat wiśni, kolor wiśni i gotowe. 

Wybranie motywu przewodniego na początku wydaje się dość trudne, jednak jak już go ustalicie to reszta pójdzie dużo łatwiej. Niech w ruch pójdzie Wasza wyobraźnia, w końcu planujecie swój wyjątkowy dzień, który macie zapamiętać do końca życia. 

A wy wybraliście już motyw przewodni wesela? Na co się zdecydowaliście?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *