Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Ile alkoholu na wesele? Ile wódki na wesele z poprawinami? – kalkulator

Ile alkoholu na wesele? Ile wódki na wesele z poprawinami? – kalkulator

Wesela, na których nie ma alkoholu to rzadkość, choć wiemy, że niektóre Pary Młode mimo wielu kontrowersji jakie wzbudza ta kwestia i niezadowoleniu gości decydują się na taki krok i nie podają na przyjęciu żadnego alkoholu.

Nie oszukujmy się jednak, większości z nas wesele kojarzy się z dobrą zabawą, pysznym jedzeniem i mocnymi trunkami. Organizacja wesela jest sporym wyzwanie i każda decyzja w tym temacie jest trudna. Przecież nikt nie organizuje tak dużych imprez na co dzień, to wyjątkowa sytuacja, która wymaga podjęcia wyjątkowych kroków i decyzji. Na pewnym etapie pojawia się zatem pytanie: Ile wódki na wesele? Ile wódki na wesele z poprawinami? Na te, jak i na wiele pytań dotyczących organizacji wesela nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Jednak postaramy się Wam podać kilka wskazówek, które pomogą w ustaleniu ile wódki jest potrzebne na samo wesele ile na wesele z poprawinami, a także ile powinno się zakupić innego alkoholu, jeśli nie chcecie się ograniczać wyłącznie do wódki.

Przelicznik alkoholu na wesele

W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów i przeliczników, które mają pomagać Młodym Parom w ustaleniu potrzebnego alkoholu na ich wesele. Tworząc listę alkoholi na pierwszym miejscu zawsze pojawia się wódka, dla niektórych wesele bez wódki to nie wesele. My uważamy, że nie trzeba szukać żadnego przelicznika i kalkulatora, aby oszacować ilość potrzebnego alkoholu. Naprawdę nie jest to żadna skomplikowana matematyka. 

Zatem jak liczyć wódkę na weselę: 

Należy przyjąć 0,5 l wódki na osobę, jeżeli organizujecie wesele z poprawinami to należy wówczas liczyć 0,7-1 l wódki na osobę.

Określona w ten sposób ilość nie jest ostatecznym wynikiem, to tylko pewna informacja i punkt wyjścia. Jeżeli zapraszacie 120 osób, a wśród nich są dzieci to już wiadomo, że wasz wynik wyszedł zawyżony. Podobnie wygląda sytuacja z dorosłymi osobami, co do których wiecie, że z całą pewnością nie będą pili alkoholu na weselu (kierowca,  kobieta w ciąży). W tej sytuacji możecie wyliczoną ilość alkoholu pomniejszyć o odpowiednią liczbę butelek. Jeśli obawiacie się jednak, że może Wam zbraknąć wódki, to doliczcie do ostatecznego wyniku jeszcze 10%. Lepiej żeby alkoholu zostało, niż mielibyście się denerwować na weselu, że go zbraknie. Możecie jeszcze kilka butelek doliczyć na ewentualne konkursy podczas oczepin, albo tzw. bramy, które napotkacie w drodze do kościoła, albo z kościoła na salę. Mała rezerwa jest mile widziana. 

Inne alkohole na weselu

  • Szampan

Większość wesel zaczyna się od wzniesienia toastu za Młodą Parę, do którego konieczna jest lampka szampana. Jeśli u Was też tak będzie to pamiętajcie, żeby liczyć mniej więcej 100 ml szampana na jedną osobę. 

  • Wino

Wiele Młodych Par poza wódką tworzy jeszcze dodatkowy stół, na którym pojawia się wino. Staje się to alternatywą dla osób, które nie lubią ciężkich trunków, a chciałby jednak wypić coś mocniejszego. Warto zadbać o to, aby pojawiły się różne wina tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Zatem kupcie wino białe, czerwone, różowe, wytrawne, półsłodkie, słodkie. W przypadku wina przyjmuje się zasadę 1 butelka wina na 2 osoby. 

  • Piwo

Piwo coraz częściej pojawia się na weselach i poprawinach, zwłaszcza jeśli impreza jest organizowana w okresie letnim, kiedy jest bardzo ciepło. Niektórzy sięgają wyłącznie po zimne piwko. Dobrym rozwiązaniem jest np. stworzenie miejsca, w którym stanie beczka z piwem i będzie je można sobie samemu nalewać do kufla, wtedy będzie miało zawsze odpowiednią temperaturę, a takie stoisko będzie dodatkowa atrakcją. Mało tego w takiej sytuacji można zakupić kilka baczek, a niewykorzystane zwrócić (oszczędność). Jeśli jednak stawiacie na piwo butelkowe i w Waszej rodzinie jest wielu smakoszy tego trunku powinniście przyjąć 1 litr piwa na jedną osobę

  • Inne

Pary Młode organizując wesele potrafią zaszaleć również w kwestii alkoholi i wówczas na weselu pojawia się kilka rodzajów różnych trunków: whisky, nalewki, cytrynówki, likiery, gin. Zalecamy jednak umiar w różnorodności alkoholi, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Co prawda alkohol ma długą datę przydatności i to co się nie zużyje na weselu, będziecie mogli wykorzystać na innych rodzinnych imprezach. Ale pamiętajcie o budżecie weselnym.

Jak podać wódkę na weselu?

Jeśli już wiecie ile wódki potrzebujecie na samo wesele, a ile na wesele z poprawinami, powinniście jeszcze zadbać o jedno – odpowiednie podanie alkoholu! Jeśli chodzi o kieliszki to najlepsza opcją będzie wybranie standardowej wielkości, czyli kieliszków o pojemności 25 ml. Zwróćcie również obsłudze uwagę na to, aby kieliszki nie były stawiane przy nakryciach dla dzieci, mały szczegół a ma znaczenie.

Wódka musi być odpowiednio schłodzona, nikt nie będzie chciał wznosić toastu ciepłą wódką, zwłaszcza gdy za oknem panuje upał. Puste butelki powinny być szybko zbierane ze stołu i zastępowane pełnymi. Za dodatkową opłatą mogą się tym zająć kelnerzy, lepiej nie angażować do tego nikogo z gości. Warto także zadbać o coolery, wtedy wódka, aż do opróżnienia będzie utrzymywała odpowiednią temperaturę. 

Zobacz również

Komentarze (1)

  • Joanna
    31 lipca 2020 at 04:45 Odpowiedz

    U nas na weselu pojawiło się piwo. Mamy w rodzinie wiele „smakoszy”. Jednak ustalenie liczby napojów na wesele i poprawiny, wódki na wesele naprawdę nie należy do łatwych zadań. Trzeba zaspokoić wszystkich a jednocześnie nie narazić się na ogromne koszta zamawiając za duże zapasy. Ja osobiście korzystałam z https://kalkulatorpromili.pl/ile-wodki-na-wesele Moja koleżanka wyprawiając wesele posłużyła się tą stroną i z czystym sercem mi ją poleciła. Ja również byłam zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *