Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Mity i przesądy weselne. Przesądy ślubne – wierzyć czy nie?

Mity i przesądy weselne. Przesądy ślubne – wierzyć czy nie?

Na temat wesel, jak również innych ważnych w życiu wydarzeń krąży wiele mitów i przesądów. Chętnie się nimi dzieli zwłaszcza ta nieco starsza część rodziny, która jak to mówi wiele w życiu przeżyła i widziała. Głowę Panny Młodej zaprząta sporo rzeczy związanych z organizacją wesela, dlatego też nie warto jej dokładać jeszcze kolejnych zmartwień. Niby w każdym micie i przesądzie jest ziarno prawdy, jednak my jesteśmy przekonane, że naprawdę nie ma się czym przejmować. Co ma być to będzie. Nie obawiajcie się zatem jeśli usłyszycie od jakieś ciotki dobrej rady, którąś z poniższych uwag.

Panna Młoda powinna mieć białą, długą suknię

Może i kiedyś wierzono w to, że biała suknia jest symbolem czystości itp. itd. Ale w obecnych czasach naprawdę suknia Panny Młodej nie musi być biała. Trendy w sukniach ślubnych zmieniają się praktycznie z roku na rok. Projektanci wręcz odchodzą od śnieżnobiałych sukni, gdyż ten kolor nie wszystkim pasuje. Większość Panien Młodych decyduje się na złamaną biel, odcienie ecru, szampana, albo delikatne pastele. Suknia ślubna niekiedy jest bardzo jasna, ale pojawiają się na niej wyraziste, kolorowe wzory i dodatki. Jeśli czysta biel to zdecydowanie nie Twój kolor, wybierz taką suknię w której będziesz się dobrze czuła – to Twój dzień, nie myśl o tym co ludzie powiedzą.

Ślub powinno się wziąć po roku od zaręczyn

Słyszałyśmy kiedyś takie stwierdzenie, że ślub powinno się wziąć po roku od zaręczyn. Szczerze powiedziawszy zorganizowanie wesela w taki krótkim czasie i znalezienie sali, orkiestry oraz fotografa graniczy dosłownie z cudem. Obecnie niektóre sale weselne trzeba zamawiać z dwu albo nawet trzy letnim wyprzedzeniem. Ślub nie zając nie ucieknie, nacieszcie się narzeczeństwem, ten okres jest bardzo piękny i już nie wróci.

Ślub kościelny jest ważniejszy od ślubu cywilnego

Nie można tak tego rozpatrywać. Zarówno jeden i drugi ślub jest bardzo ważny, wszystko zależy od poglądów Pary Młodej. Nie każda para musi chcieć złożyć przysięgę w obliczu Boga, niektórym w zupełności wystarczy urzędnik stanu cywilnego. Najważniejsze i tak jest uczucie i to co łączy dwoje ludzie. Bez względu na to na jaki wy się zdecydujecie ślub, zadbajcie o to, aby ten dzień był dla Was wyjątkowy.

Ślub tylko w miesiącu z literą „r” w nazwie

Kiedyś uważano, że wyłącznie pary, które biorą ślub w miesiącu z literą „r” będą tworzyły szczęśliwe związki i ich małżeństwa wszystko przetrwają. Jeśli ktoś w to naprawdę wierzy to może faktycznie wybierając idealną datę ślubu powinien brać pod uwagę wyłącznie miesiące, w których nazwie jest „r”. Ale serio mamy XXI wieku, nazwa miesiąca nie ma wpływu na to czy dwoje ludzi będzie się dogadywało i czy łączące ich uczucie przetrwa trudy codzienności. Wszystko zależy od Was, nie szukajcie dziury w całym.

Deszcz w dniu ślubu – nieudane małżeństwo

Nad wieloma rzeczami uda się zapanować i wiele można zaplanować, niestety na pogodę nie mamy wpływu. I mimo iż przez 10 lat nie padało 1 września, to nam się może przytrafić w tym dniu deszcz i nic na to nie poradzimy. Ale spokojnie deszcz to nie koniec świata, a z całą pewnością nie świadczy o tym, że Wasze małżeństwo będzie nieudane. Bez względu na pogodę, wszystko i tak zależy od WAS, jak się kochacie to nawet deszcz w dniu ślubu Wam nie zaszkodzi.

Na wesele trzeba zaprosić każdego u kogo się było na weselu

Listę gości tworzy Para Młoda i to tylko od Was zależy kto na niej się znajdzie, a kto nie. To, że kiedyś byłaś na weselu koleżanki z pracy, z którą nie masz kontaktu od kilka lat nie znaczy, że musisz się zrewanżować i ją zapraszać na własny ślub. Dzień ślubu jest wyjątkowym dniem, dlatego też powinno się go spędzać w gronie najbliższych i najważniejszych osób. 

Wesele bez wódki to nie wesele

Nie ukrywajmy, że na większości polskich wesel jest alkohol i jest to zazwyczaj wódka. Choć niekiedy Pary Młode decydują się na wprowadzenie pewnej alternatywy. Nie rezygnują z wódki, ale dodatkowo na weselu pojawia się wino, piwo, albo inne trunki, w których gustuje Pan Młody, albo jego znajomi. Bez alkoholu też można się dobrze bawić.

Pan Młody nie powinien widzieć sukni ślubnej i Panny Młodej w dniu ślubu

A co się stanie jeśli jednak Pan Młody zobaczy suknię… Zdradzimy Wam tajemnicę nic się nie stanie. To zwykły przesąd, który nijak się ma do rzeczywistości. Pary Młode często są tak ze sobą zżyte, że wszystko robią wspólnie i wspólnie organizują całe wesele. Wspólnie też wybierają suknię ślubną i garnitur. My nie widzimy w tym nic złego.

Przesądy o butach

Kiedyś wierzono, że Młoda Para będzie bogata i szczęśliwa jeżeli do buta Panny Młodej włoży się pieniążek i będzie ona z nim chodziła i tańczyła przez całe wesele. Bogactwa w ten sposób się nie dorobicie, ale Pani Młoda może nabawić się odcisków.

Jeśli chodzi o Pana Młodego to historia jest jeszcze zabawniejsza. Panowie szczerzcie się sukni Panny Młodej, bo podobno jeśli suknia przysłoni but Pana Młodego to już zawsze będzie on pod pantoflem żony. Panowie uważajcie, a Panie przysłaniajcie 🙂

Jak widzicie przesądów, mitów i zabobonów ślubnych jest sporo. Mamy nadzieję, że się z nimi oswoicie i nie dacie się zwariować. 

Jeśli spotkaliście się z jakimiś zabobonami, mitami i przesądami to śmiało piszcie o nich w komentarzach, chętnie poczytamy. 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *