ZAiKS, a wesele! Kto płaci za muzykę na weselu?
Każde udane wesele nie może odbyć się bez dobrej muzyki. Wiele Par Młodych decyduję się na wybór zespołu weselnego lub DJ-a. Nie jest łatwym zadaniem wybranie odpowiedniego rozwiązania na nasze wesele. Niektóre pary młode decydują się więc zatrudnić jednocześnie zespół muzyczny, który gra muzykę na żywo oraz Dj-a, który będzie puszczał muzykę w czasie przerw zespołu. Osoby organizujące wesele, często spotykają się z problemem, kto zapłaci ZAiKS za odtwarzanie muzyki na weselu, w wielu przypadkach ten koszt ponosi DJ, zespół muzyczny lub wynajęta przez nas sala weselna. Co, jeśli żadna ze stron nie ma zapisu w umowie, że ponosi koszty ZAiKS-u, kto musi wtedy zapłacić? Na wszystkie nurtujące pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Co to jest ZAiKS?
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, to działająca w Polsce organizacja mająca na celu zarządzanie oraz ochronę praw autorskich twórców. Stowarzyszenie zarządza wieloma licencjami. Powstało, aby ułatwić opłacanie licencji zbiorczej za odtwarzanie muzyki. Nie musimy każdemu artyście z osobna wypłacać jego tantiemów za odtwarzanie piosenki na naszym weselu. Tym zajmuje się ZAiKS, to oni rozliczają się z twórcami. W Polsce działają, aż 4 organizacje działające na rzecz twórców:
- ZAiKS – Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
- ZPAV – Związek Producentów Audio-Video
- STOART – Związek Artystów Wykonawców
- SAWP – Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych
Ile wynoszą opłaty do ZAiKS za wesele?
Na wielu popularnych grupach weselnych na portalu Facebook, często pojawia się pytanie, kto opłaca ZAiKS oraz ile wynosi stawka. Większość osób informuje o stawce 10% wynagrodzenia zespołu lub DJ’a. Stawka i opłaty, jakie musimy ponieść zależy od wielu czynników:
- liczby zaproszonych gości na wesele,
- miejscowości oraz gminy, w której odbędzie się przyjęcie,
- rodzaju imprezy,
- rodzaju lokalu, miejsca
- rodzaju muzyki (muzyka wykonywana czy odtwarzana)
- wynagrodzenia zespołu/DJ’a oraz czy jest płatnikiem VAT
- czy podmiot prowadzi działalność kulturalną (jeśli tak, naliczony zostanie opust 15%)
- czasu trwania imprezy (poprawiny oraz ilość gości na poprawinach i rodzaj muzyki)
Przykład: Organizujemy wesele na 150 osób bez poprawin, w miejscowości Poznań. Muzyka wyłącznie wykonywana przez zespół muzyczny, którego wynagrodzenie wynosi 1500 zł (zespół nie jest płatnikiem VAT). Uroczystość będzie odbywać się na sali weselnej (lokal profesjonalny). Podmiot nie prowadzi działalności kulturalnej. Kwota, jaką należy zapłacić ZAiKS to:
- Obliczona kwota netto [zł]: 337,52
- Stawka VAT [zł]: 77,63
- Do zapłaty brutto [zł]: 415,15
Obliczyć opłatę oraz złożyć wniosek na eLicencje możemy bezpośrednio na stronie ZAiKS. Wybieramy punkt pierwszy, czyli korzystanie z utworów „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych, następnie klikamy obliczenie opłaty.
W celu wykupienia licencji należy się zalogować na konto internetowe typu „Kontrahent”. Jeśli jeszcze nie posiadasz takiego konta internetowego (loginu) zarejestruj się i utwórz konto internetowe typu „Kontrahent”.
Kto płaci ZAiKS za odtwarzanie muzyki na weselu?
Młode pary często nie są świadome, kto tak naprawdę powinien to zrobić, czy wynajęta przez nich sala weselna, czy może zespół muzyczny. Kwestia uiszczenia opłaty licencyjnej powinna zostać zwarta w umowie, powinien być zapis ze wskazaniem na podmiot, który jest odpowiedzialny za uregulowanie i wniesienie opłaty za prawa autorskiego z tytułu odtwarzania muzyki na weselu. Wszystko zależy od podpisanych przez nas umów, wiele sal ślubnych w swojej ofercie pokrywa koszty ZAiKS-u podobnie jak zespoły muzyczne czy DJ-e. Jeśli jednak żadna ze stron w umowie nie ponosi kosztów opłaty licencji, koszt ten przechodzi na organizatorów wesela, czyli Młodą Parę, to do nich należy obowiązek opłacenia licencji.
Pamiętaj, że odtwarzanie muzyki na weselu wymaga od nas wykupienia licencji i wniesienia odpowiedniej opłaty do ZAiKS-u. Obowiązek ten spoczywa na organizatorach wesela (para młoda), chyba że umowa z wynajętą przez nas salą weselną/zespołem muzycznym lub DJ-em stanowi inaczej. Wiele lokali, które profesjonalnie zajmują się organizacją przyjęć weselnych, mają wykupioną stałą licencję.
Co jeśli nie zapłacę ZAiKS?
Wiele osób pewnie nie decyduje się na opłacenie licencji za wesele, w wielu przypadkach pewnie nie ponoszą one żadnych konsekwencji z tego tytułu. Jeśli jednak nie opłacimy licencji, a na nasze wesele zjawi się kontrola z ZAiKS-u, poniesiemy duże konsekwencje. Wykorzystywanie utworów bez bezpośredniej zgody autora lub zbiorowej, ZAiKS-u, traktowane jest jak kradzież. W takich przypadkach zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej i karnej. Coraz częściej słychać o tym, że na weselach pojawiają się kontrole z ZAiKS-u, dlatego zdecydowanie lepiej wykupić odpowiednią licencją, aby nie martwić się tym podczas uroczystości.
Mamy nadzieje, że odpowiedzieliśmy na wszystkie nurtujące pytania związanie z opłatami ZAiKS za wesele. Podzielcie się w komentarzach waszymi doświadczeniami z wykupieniem licencji, jaki był to koszt oraz kto wnosił opłatę – właściciel sali weselnej, zespół muzyczny czy może Młoda Para?