Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Tradycja krojenia tortu weselnego. Ile kosztuje, o której należy podać tort?

Tradycja krojenia tortu weselnego. Ile kosztuje, o której należy podać tort?

Tort weselny to jeden z najważniejszych elementów na Twoim weselu. Jest to nie tylko smaczny deser, ale również jest on tradycją. Tortem dzielą się Państwo Młodzi, jest to tradycyjna czynność, która oznacza szczęśliwe życie pełne słodyczy. Jest to również bardzo ciekawe widowisko i szczególny moment dla samej Młodej Pary.

O której godzinie podać tort weselny?

Jeżeli chodzi o podawanie tortu, zależy to wszystko od Państwa Młodych. Jeszcze kilkanaście lat temu tort podawało się przed godziną 12 w nocy, czyli przed oczepinami. Jednak z czasem wesela zaczęły zmieniać swoją formę, goście zaczęli wychodzić wcześniej a dodatkowo ciepłe posiłki oraz różne rodzaje słodkości sprawiały, że niewiele osób miało ochotę na kawałek tortu.
Dlatego teraz Para Młoda najczęściej wybiera moment tuż po uroczystym, pierwszym obiedzie, kiedy goście mają ochotę na słodycze. Nie skorzystali jeszcze z dobroci słodkich stołów czy ciast poukładanych na stołach. Wszyscy goście są obecni na przyjęciu i spokojnie mogą podziwiać widowisko związane z wprowadzeniem tortu i jego tradycyjną formą podania.
Para Młoda może zażyczyć wprowadzenie tortu po drugim gorącym posiłku lub w przerwie pomiędzy szalonymi tańcami, kiedy zrobi się już ciemno na zewnątrz. Tworzy się wtedy ciekawy, intymny klimat. Można wykorzystać race, świeczki lub światełka, które oświetlą wózek z wprowadzanym tortem.

Jak kroić tort weselny? Co z robić z toperem lub figurkami na torcie?

Są różne rodzaje tortów. Im więcej stylów i ludzi tym więcej pomysłów. Jak to jest z jego krojeniem?
Tak jak zostało wspomniane wyżej, jest to tradycja każdego wesela. Warto zadbać o to, aby każdy gość weselny wiedział, kiedy nastąpi podanie tortu weselnego. Jest to zapowiedziane przez Dj’a, prowadzącego zespołu lub wodzireja. Ciekawym pomysłem jest przedstawienie skróconego programu wesela gościom, wtedy będą mieć pewność, kiedy nastąpi ta sytuacja.

Jak wygląda sama ceremonia krojenia tortu?

Para Młoda staje przy stole z tortem, który najczęściej zostaje wprowadzony na wózku na środek parkietu lub w widoczne miejsce dla każdego gościa. Na wózku znajduje się narzędzie do krojenia tortu oraz talerzyki.
Jeżeli Wasz tort jest inny niż tradycyjny, nie musicie obawiać się o męczenie z jego dekoracjami. Każdy tort, niezależnie co ma na sobie, czy to są figurki, toppery a może jest cały z babeczek ma specjalną część dla Państwa Młodych, którą mogą pokroić.

  • Aby pokroić tort Panna Młoda bierze nóż w prawą rękę, a Pan Młody kładzie swoją prawą dłoń na dłoni Panny Młodej. Następnie wspólnie kroją kawałek dla siebie i przekładają go na talerzyk. Karmienie tortem zaczyna Pan Młody swoją żonę, a następnie Panna Młoda karmi swojego męża kawałkiem ciasta.
  • Jeżeli Państwo Młodzi chcą podzielić się dalej tortem, mogą go pokroić i poczęstować swoich rodziców. Po tym wydarzeniu pracownicy lokalu zabierają resztę ciasta na bok i zaczynają rozdawać kawałki gościom weselnym.
  • Para Młoda może zrezygnować z krojenia tortu dla swoich rodziców i podzielić się nim tylko między sobą, jeżeli nie radzi sobie z krojeniem kawałków. Nie będzie to źle odbierane, a obsługa lokalu poradzi sobie z krojeniem i podaniem najtrudniejszego tortu.

Ile kosztuje tort weselny? Cena za jedną osobę

Torty weselne różnią się ceną nie tylko w zależności od wielkości ale również od rodzaju tortu, jego stylu, ozdób, a nawet wybranego smaku. Jeżeli idziecie wybierać swój tort weselny do cukierni albo rozmawiacie o tym z managerem lokalu, w którym odbędzie się Wasze wesele, warto zaufać profesjonalistom. Przygotowanie budżetu na tę atrakcję oraz wyliczenie gramatury słodyczy na jednego gościa nie jest takie trudne. Warto zacząć od dokładnego obliczenia ilu gości pojawi się na weselu. W cukierniach ogólnym przelicznikiem jest około 10 – 15 dag smakołyku na jedną osobę, jednak można spotkać się również z ceną za porcję, która wynosi około 10 do 20 zł za kawałek tortu. Jeżeli chodzi o cenę za kilogram słodyczy, to ceny wahają się od 70 zł do nawet 100 czy 120 zł. Tak jak zostało wspomniane wyżej, wszystko zależy od tego jaki rodzaj tortu zostanie wybrany, dodatkowo płaci się za ozdoby takiego ciasta: toppery, figurki czy race.

Może Cię zainteresować: Ile alkoholu na wesele? Ile wódki na wesele z poprawinami?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *