Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Oświadczyny a zaręczyny – czym się różnią?

Oświadczyny a zaręczyny – czym się różnią?

W dzisiejszych czasach te pojęcia używane są często naprzemiennie, jednak oficjalnie oba słowa oznaczają coś innego. Są to wydarzenia, które występują w czasie jedno po drugim. A co to dokładnie znaczy, jaka jest historia tych symbolicznych gestów? Sprawdź jak to jest poprawnie w tym artykule.
Historia zaręczyn sięga do starożytności. Właśnie wtedy podczas zaręczyn rodziny umawiały się, spisywały umowę lub kontrakt i angażowały życie dwójki młodych ludzi. Następnie dwójka zakochanych, lub przypisanych sobie ofiarowywało sobie prezent zaręczynowy. Była to moneta lub miedziany pierścień. W tych czasach kobieta również obdarowywała swojego wybranka – najcześciej sygnetem.

Na czym polega różnica między oświadczynami a zaręczynami?

Tak jak już wspominaliśmy, te dwa pojęcia znaczą całkiem coś innego, jednak niewiele ludzi zna różnicę pomiędzy tymi słowami.
Oświadczyny to moment wyjątkowy dla dwojga ludzi, którzy chcą ze sobą spędzić resztę życia. To właśnie ta chwila, w której mężczyzna (oczywiście w wersji tradycyjnej) prosi swoją ukochaną o zostanie jego żoną. Gdy wybranka zgodzi się zostać żoną, to od tej pory para jest ze sobą zaręczona. Doskonałym miejscem na oświadczyny jest plaża – zaręczyny nad morzem na pewno pozostaną na długo w pamięci.
Oświadczyny to wstęp do zaręczyn. Po oświadczynach następuje moment, w którym ogłasza się najbliższym, rodzinie, przyjaciołom o swoich planach na przyszłość oraz zorganizowanie przyjęcia zaręczynowego.

Zaręczyny to właśnie przyjęcie, spotkanie, które organizuje się, aby obie rodziny mogły się poznać. Przyjęcie zaręczynowe przygotowują młodzi, którzy przygotowują się do wspólnego życia. Jak będzie wyglądało takie przyjęcie, kolacja czy spotkanie rodzin zależy tylko od organizatorów czyli przyszłej Pary Młodej. W tym czasie ustala się również pierwsze plany odnośnie ślubu i przyjęcia weselnego – daty i ewentualnych okoliczności.

Musisz sprawdzić: Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu?

W dzisiejszych czasach młodzi najpierw decydują o wspólnym życiu, a następnie ogłaszają to swoim rodzinom czy przyjaciołom i znajomym. Jednak jeszcze do niedawna, według tradycji to przyszły Pan Młody udawał się do rodziców lub opiekunów swojej wybranki i zabiegał, pytał o „rękę” swojej wybranki. Dopiero po wyrażeniu zgody przez rodziców oświadczał się samej zainteresowanej.
W takiej chwili to kawaler przychodził ubrany elegancko, w garniturze wraz z prezentem dla swojej przyszłej Teściowej oraz z pierścionkiem zaręczynowym dla wybranki.

Jak się oświadczyć, czyli co powiedzieć na oświadczynach?

Nie ma idealnego scenariusza. Jeżeli jako mężczyzna chcesz oświadczyć się swojej wybrance, to powinieneś wiedzieć jak powinno to wyglądać. Niektóre kobiety nie chcą publiczności, spektakularnej scenerii. Inne znów chciałyby poczuć się jak w bajce lub w filmie romantycznym. Warto pamiętać, że zarówno dla mężczyzn jak i kobiet jest to ważny moment w życiu, przełomowy. Powinniście wiedzieć, jak chcecie, aby wyglądało Wasze życie, dlatego przy organizacji zaręczyn nie powinno być problemu. Jeżeli jednak chcecie stworzyć coś wyjątkowego warto zapytać najbliższe przyjaciółki, siostry czy nawet rodziców, aby podpowiedziały jakich oświadczyn spodziewa się Twoja ukochana. W tym ważnym momencie możesz uklęknąć na prawe kolano i wyciągnąć pierścionek, który masz dla swojej ukochanej.
Oświadczyny, niezależnie jakie będą, powinny zawierać jedno najważniejsze pytanie : „Czy wyjdziesz za mnie?„, „Czy zostaniesz moją żoną?”, „Czy zechcesz spędzić ze mną resztę swoich dni?„. Po takim pytaniu przychodzi moment na wyznanie partnerki, mamy nadzieje, że pozytywne. W tym momencie należy założyć pierścionek zaręczynowy na palec prawej dłoni swojej wybranki.

Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach? Jak przygotować przyjęcie zaręczynowe?

Takie spotkanie, przyjęcie może być zorganizowane po oświadczynach, kiedy chcecie wspólnie powiedzieć o tej cudownej informacji. Może to wszystko również zostać przygotowane przed oficjalnymi oświadczynami, kiedy to kawaler przychodzi do domu, rodziny przyszłej żony i w ich obecności prosi ją o rękę. Jest to bardzo tradycyjna forma, od której się już odchodzi, jednak dla bardziej konserwatywnych rodzin to wyraz szacunku.

Jeżeli jako para chcecie oznajmić tę nowinę swoim rodzicom to można zrobić to w różny sposób. Podobnie jak pomysły na oświadczyny, tak i przyjęcie zaręczynowe może być w różnym stylu. Najważniejsze jest to, aby Wasze rodziny czuły się wyróżnione, a za tym idzie oficjalne zaproszenie, wystawna kolacja czy obiad. W tym czasie spotykają się obie rodziny, aby mogły dokładnie się poznać. To jest również czas na gratulacje dla Was i poznanie Was jako parę. Rodzina i bliscy pytają też o Wasze plany na przyszłość związane ze ślubem, weselem, np. jakich błędów nie popełniać przy organizacji wesela. Również związane z zakładaniem rodziny, dlatego powinniście się przygotować na natłok pytań, radości, śmiechów i rozmów o życiu.

Jeżeli Wasze rodziny wiedzą o Waszym szczęściu, znają powód spotkania to nie musicie się martwić o oficjalną informację o Waszych zaręczynach. Jednak, jeżeli to dla nich niespodzianka to informacja ta powinna zostać ogłoszona w szczególny sposób. Warto wtedy wspólnie wstać, poprosić o uwagę i powiedzieć o tym, że zamierzacie spędzić ze sobą resztę swojego życia.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *