Rejestracja / Logowanie

Blog ślubny

Porady i inspiracje ślubne

Brama weselna – jak zrobić bramę weselną dla Państwa Młodych?

Brama weselna – jak zrobić bramę weselną dla Państwa Młodych?

Hej, wesele!
W całej Polsce mamy różne tradycje weselne, niektóre znane są w poszczególnych regionach kraju. Szlaban, zastawa, szloda a dokładnie brama weselna to jedna z takich tradycji, którą najczęściej można znaleźć we wschodniej części Polski. Jest to ciekawa zabawa, sposób na zatrzymanie ślubu, ale spokojnie – Para Młoda napewno dotrze do ołtarza. Co robi się w takiej sytuacji? A może potrzebujesz pomysłu na bramę, którą chcesz przygotować weselnikom? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Brama weselna dla Panny Młodej i Pana Młodego.

Brama weselna jest to blokada przejazdu weselnego pojazdu (nie piszę tu o samochodzie bo może być to np bryczka do ślubu) przez ludzi, którzy niekoniecznie pojawią się na Waszym ślubie czy weselu, jednak znają Państwa Młodych. Jest to tradycja kultywowana najczęściej na wioskach, przede wszystkim dlatego, że jest tam łatwiej to zrobić a drugą sprawą jest to, że większość ludzi się tam zna bardzo dobrze. W tej zabawie uczestniczą nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież.

Co to jest ta brama weselna? Tak jak już wspomniałam takie wydarzenie organizują osoby, które nie są zaproszone na uroczystość. Kiedy Para Młoda zbiera się już do kościoła, przygotowuje orszak to wtedy ludzie zbierają się i zatrzymują orszak po drodze. Może być też to wtedy, kiedy Pan Młody jedzie do Panny Młodej, ewentualnie ludzie nie dopuszczają Panny Młodej do Pana Młodego robiąc bramę. Tradycja głosi, że Pan Młody musi „wykupić” Pannę Młodą. Fantami jest alkohol i cukierki dla dzieci. Para Młoda, która spodziewa się bram weselnych, bo może ich być kilka, powinna wliczyć to w ilość alkoholu, który zakupi na przyjęcie.

Sprawdź: Ile alkoholu na wesele? Ile wódki na wesele z poprawinami?

Jak wygląda brama weselna – pomysły.

Bramę weselną można zrobić w różny sposób. Niektórym wystarczy wstążka, która zagrodzi przejazd Państwu Młodym. Jednak ze względu na to, że często takie zabawy są nagrywane, a później zostają na pamiątkę to znajomi wymyślają bardzo ciekawe szlabany.

Ile ludzi tyle pomysłów. Wszystko zależy od poczucia humoru, dostępnych akcesoriów i przede wszystkim czasu na jej przygotowania. Można zatrzymać orszak Młodej Pary, aby złożyć tylko życzenia, wykorzystując do tego transparenty, napisy, balony czy wstążki. Aby wykazać się większą inwencją twórczą, tworzy się bramy weselne związane z zajęciem Pana Młodego, jego miejscem pracy. Podobnie dotyczy to Panny Młodej, kiedy znajomi z pracy tworzą taką bramę.

  • Jeżeli Pan Młody jest strażakiem, policjantem lub pracuje w pogotowiu to często bramą jest wyjazd samochodów uprzywilejowanych. Policjant może wyjść z lizakiem w kształcie serca i zatrzymać przejazd, albo strażacy z wężami z wodą.
  • Pomysłem dla sąsiadów, na szybko, jest wystawienie stołu, przy którym zasiądą ludzie. Kobieta może zajmować się jakimiś czynnościami, które opóźnią przejazd. Dawniej siedziała i robiła masło i ślub nie mógł się odbyć dopóki nie skończyła robić tego masła, albo nie została dostatecznie przekupiona.
  • Znajomi Pary Młodej przebierają się i malują. Można przebrać się za dzikusów, którzy nie wiedzą co się robi w aktualnym świecie i muszą spróbować bogactw narodu. Można też przebrać się za dzieci czy wszyscy mężczyźni za kobiety i odwrotnie.
  • Jeżeli wesele przejeżdża przez wieś, można wystawić wóz z ziemniakami lub sianem i powoli wysypywać zawartość, aby można było jak najlepiej dogadać się z „płacącym”.

Co się mówi na szlodzie? Jak zachować się przy bramie weselnej?

Brama weselna- jak się zachować

Przy bramie weselnej targuje się starosta lub starościna, którzy muszą nie stracić wiele fantów a przekupić blokujących. Od razu powinni wiedzieć ile może przekazać ludziom i nie dać się przekupić od razu na wszystko. Brama to ciekawa rozrywka, więc jeżeli będzie zabawniej przeprowadzona tym lepiej. Organizatorzy bramy często mają swoje powiedzonka, np: „Oj mamy tu mamy starostę ładnego na żadnych weselu nie było takiego.” lub „A starościna z bogatego rodu ma dobrej wódziuni pół samochodu” i wiele innych. Para Młoda nie powinna się w to angażować i grzecznie czekać, aż ich ludzie przekupią organizatorów bramy, aby mogli dalej jechać. Jednak zdarza się tak, że ktoś podchodzi do Pary Młodej i pyta ich czy są świadomi tego co robią, życzą im później oczywiście wszystkiego najlepszego i dużo szczęścia. Kiedy starosta weselny lub starościna wystarczająco „zapłaci” wtedy brama schodzi z drogi i pozwala nowożeńcom jechać dalej.

Jest wiele pomysłów na bramy, najważniejsze jest jednak to, aby taka zabawa odbyła się kulturalnie i żeby żadne zachowanie nie obrażało Państwa Młodych. To jest przecież ich dzień, a taka tradycja ma ich odstresować przed tą wielką chwilą i zabawić gości. To jest radosny dzień i niech każdy o tym pamięta tworząc takie zabawy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *